Podkład kryjący – rodzaje i właściwości

WSZYSTKIE

Podkłady kryjące są idealne dla osób, które chcą szybko i skutecznie ukryć niedoskonałości na twarzy, takie jak przebarwienia, blizny po trądziku, popękane naczynka czy krostki i wypryski. Jak uzyskać idealne krycie bez efektu maski? Czym charakteryzują się najlepsze podkłady kryjące? Kiedy warto je stosować? Podpowiadamy!

Podkład kryjący – co warto o nim wiedzieć?

Podkłady kryjące są idealnym rozwiązaniem przede wszystkim do osób borykających się z widocznymi niedoskonałościami i defektami skórnymi, które mogą być dla nich powodem dużych kompleksów, a nawet braku poczucia własnej atrakcyjności i wycofywania się na przykład z życia towarzyskiego. Wiele z tych problemów wymaga długotrwałego i kompleksowego leczenia, aby w widoczny sposób poprawić wygląd skóry. Dlatego podkład kryjący jest wtedy niezastąpiony – sprawdzi się w przypadku takich niedoskonałości, jak:

- blizny potrądzikowe,

- aktywny trądzik, stany zapalne, wypryski,

- przebarwienia i inne zmiany pigmentacyjne, np. piegi czy rozległe znamiona,

- popękane naczynka, objawy trądziku różowatego,

- odbarwienia skóry będące objawem bielactwa,

- a nawet niechciane tatuaże.

Wiele kobiet obawia się podkładu kryjącego ze względu na tzw. efekt maski. Tymczasem dobry podkład kryjący zapewnia skórze naturalne, lekkie wykończenie, nie „waży” się w ciągu dnia, nie wałkuje, łatwo go rozprowadzić i wcale nie musisz aplikować go w dużej ilości, aby uzyskać idealne – średnie lub mocne – krycie niedoskonałości. Bardzo też ważne jest, aby podkład był „oddychający” i niekomedogenny (niezatykający porów).

Pamiętaj też, że podkład kryjący nie jest korektorem! To zupełnie dwa różne kosmetyki, które razem zapewniają nieskazitelny wygląd skóry w miejscach szczególnie wymagających. Korektor, zwłaszcza pod oczy, ma lżejszą konsystencję, dzięki czemu nie zbiera się w załamaniach skóry i drobnych zmarszczkach, nie ściera się, jest odporny na pot i wilgoć, pozwala w ekspresowym tempie wyrównać koloryt skóry i zamaskować cienie pod oczami. Korektor więc doskonale uzupełnia działanie dobrego podkładu kryjącego – szczególnie w trudnej do zatuszowania, bardzo mimicznej okolicy oka.

Jakie inne właściwości może mieć kryjący podkład?

Podkład kryjący zawdzięcza swoje maskujące właściwości większej ilości pigmentów – to minimum 50%, podczas gdy w „zwykłym” fluidzie ich zawartość wynosi jedynie 5-15%. Często są to barwniki pochodzenia mineralnego (np. dwutlenek tytanu, tlenki żelaza odpowiedzialne za odcień podkładu), które zapewniają mocne pokrycie skóry i utrzymują się na niej przez wiele godzin. To jednak nie jedyne zalety, dodatkowo podkłady kryjące mogą mieć:

- właściwości matujące – dzięki formule oil-free zapewnia matowe wykończenie skóry skłonnej do przetłuszczania, taki kryjący podkład do cery tłustej jest wskazany szczególnie wtedy, gdy masz skłonność do wyprysków i trądziku,

- właściwości nawilżające – kryjący podkład do cery suchej dzięki dodatkowym składnikom nawilżającym (np. witamina E, kwas hialuronowy, gliceryna, wyciągi roślinne) zapewnia skórze komfort przez cały dzień, zapobiega uczuciu ściągnięcia,

- właściwości rozświetlające – drobne cząsteczki odbijające światło dają natychmiastowy efekt wygładzonej, promiennej skóry, a witamina C, często dodawana do takich podkładów, rozjaśnia skórę i przywraca jej promienny blask. Dobry podkład kryjący i rozświetlający to idealny wybór, jeśli twoja skóra jest szara, ziemista i zmęczona, np. po nieprzespanej nocy.

Na rynku możesz też znaleźć podkłady ze składnikami aktywnymi i dodatkowymi właściwościami pielęgnacyjnymi, np. podkład kryjący zaczerwienienia wzmacnia naczynka krwionośne i niweluje rumień, podkłady kryjące przebarwienia zawierają składniki rozjaśniające zmiany pigmentacyjne (np. witaminę C) oraz filtry SPF, podkład dobrze kryjący do cery trądzikowej dodatkowo może hamować stan zapalny, a podkład kryjący do cery mieszanej w „inteligentny” sposób rozpozna potrzeby skóry i się do nich dostosuje (bardziej będzie ją matowił w strefie T). Podkład kryjący z filtrem SPF 50+ będzie natomiast idealny na lato lub po zabiegach medycyny estetycznej!

Kryjący podkład i jego rodzaje

Podkład kryjący najczęściej występuje w płynnej lub kremowej formie fluidu, choć możesz też znaleźć na rynku podkłady kryjące sypkie (wyglądają jak puder, najczęściej są to podkłady mineralne) lub kompaktowe. Od wyboru formuły zależy sposób ich aplikacji:

Sypki podkład kryjący – najlepiej nakładać specjalnym płasko ściętym pędzlem (tzw. kabuki), który ułatwia dokładne i mocne krycie niedoskonałości. Rób to ruchem „wciskającym”, stemplującym, przykładając pędzel miejsce koło miejsca.

Podkład kryjący w kompakcie – aplikuj gąbeczką, również bardziej go wciskając niż wmasowując, miejsce przy miejscu.

Podkład kryjący we fluidzie – jest najłatwiejszy w aplikacji, możesz go nakładać palcami, gąbeczką lub specjalnym pędzlem do płynnego podkładu.

Niezależnie od wyboru rodzaju podkładu i metody jego aplikacji pamiętaj przede wszystkim o trzech zasadach:

- nie nakładaj zbyt dużo podkładu – przesada jest główną przyczyną powstania sztucznego efektu „tapety”, lepiej dokładać go stopniowo,

- dbaj o higienę akcesoriów do makijażu (myj gąbeczkę, pędzel po każdym użyciu), najłatwiej umyć palce – to ważne, jeśli nie chcesz mieć problemów ze skórą,

- jeśli zależy ci na silnym efekcie krycia, podkład „wciskaj” miejsce przy miejscu metodą stempelkową, a nie rozsmarowuj.

Kto powinien sięgnąć po dobrze kryjący podkład?

Na pewno jest to idealny wybór dla osób z trudnymi do usunięcia defektami skórnymi, takimi jak przebarwienia, ślady pozapalne po trądziku, popękane naczynka czy widoczne wypryski lub grudki. To jednak nie jest jedyne zastosowanie podkładu kryjącego i często sięgają po niego również osoby z mniej wymagającą, zdrową skórą.

Dlaczego? Podkłady kryjące zapewniają bowiem skórze nieskazitelny wygląd przez wiele godzin – dzięki temu są niezastąpiony, gdy szykujesz się na wielkie wyjście i całonocną imprezę. Szczególnie gdy wybierzesz dobry podkład kryjący i matujący. Dzięki temu nie musisz się martwić, że makijaż spłynie, a skóra będzie wyglądać na przetłuszczoną. Podkład kryjący na wesele też jest najlepszą z opcji, zwłaszcza gdy ma właściwości matujące i jest długotrwały.

Często stosują go też influencerki, youtuberki i osoby często występujące przed kamerą. Najlepsze podkłady kryjące nadają skórze aksamitne wykończenie bez obciążania, sprawiają, że w kamerze czy na zdjęciu skóra wygląda na jednolitą, gładką i perfekcyjną, jest promienna, ale nie błyszcząca!

Dobrze kryjący podkład na lato też jest pożądany, jeśli chcesz, aby twoja skóra na plaży czy w dalekiej podróży wyglądała nieskazitelnie.

Jak aplikować kryjący podkład?

Pamiętaj, że najlepiej kryjący podkład nie spełni swojego zadania, jeśli nałożysz go niedbale lub w za dużej ilości. Bardzo ważne jest też odpowiednie przygotowanie skóry, która wcześniej powinna być dokładnie oczyszczona i nawilżona kremem. Nie musisz natomiast stosować specjalnej utrwalającej bazy pod podkład, zwłaszcza gdy wybierasz długotrwały podkład kryjący, który utrzymuje się na skórze przez wiele godzin.

Jeśli masz cienie pod oczami lub popękane naczynka w skrzydełkach nosa, możesz dodatkowo użyć miejscowo korektora, aby je dokładnie zamaskować. W większości jednak przypadków, dzięki swoim właściwościom kryjącym i maskującym, podkład mocno kryjący będzie wystarczający, aby uzyskać efekt idealnie wyrównanej i ujednoliconej cery.

Jak aplikować podkład? Do wyboru masz trzy metody:

Palcami – to najłatwiejszy sposób. Ciepło skóry sprawia, że podkład łatwo się rozprowadza po skórze i z nią integruje, możesz kontrolować jego ilość, a po nałożeniu make-upu palce wystarczy umyć wodą (nie musisz martwić się dbaniem o czystość akcesoriów). Podkład najlepiej nałożyć punktowo na twarz i rozetrzeć od środka na boki.

Gąbeczką – absorbuje większe ilości podkładu niż palce, najlepiej więc nałóż na skórę kilka kropek podkładu, a następnie lekko zwilżoną gąbeczką delikatnie wetrzyj go w skórę lub – zwłaszcza jeśli zależy ci na mocnym kryciu – zastosuj technikę „stemplowania”.

Pędzlem – specjalne pędzle (najczęściej płaskie o zwartym włosiu) do aplikacji fluidu są często wybierane przez profesjonalnych makijażystów, a ich używanie rzeczywiście wymaga trochę wprawy. Dobrze opanowana technika pozwala precyzyjnie pokryć każdy fragment twarzy.

Pamiętaj, że podkład powinien być nałożony nie tylko na samą twarz, ale też na szyję – zaniedbywanie tego to częsty błąd, który powoduje, że szyja wygląda tak, jakby należała do kogoś innego (ma inny, wyraźnie odcinający się kolor).

Jak utrwalić podkład kryjący?

Kryjące podkłady charakteryzują się wysoką trwałością – bez problemu utrzymują się na skórze przez cały dzień bądź całą noc, zwłaszcza jeśli wybierasz mocno kryjący podkład o przedłużonej trwałości. Jeśli jednak chcesz dodatkowo utrwalić pigmenty na skórze, najszybciej zrobisz to lekko przypudrowując skórę. Bardzo dobrze sprawdzi się transparenty (biały) sypki puder, który nie zmienia koloru podkładu, a jedynie go utrwala, nadając jednocześnie skórze gładkość i matowe wykończenie.

Najlepszy podkład kryjący – nasze propozycje

Jakie cechy powinien mieć najlepszy podkład kryjący?

- Dobry podkład kryjący bez efektu maski to podstawa. Zwróć uwagę nie tylko na konsystencję i ilość aplikowanego fluidu, ale też jego kolor – zbyt jasne podkłady kryjące powodują, że twarz wygląda jak „tapeta”.

- Dodatkowe właściwości, dzięki którym możesz dobrać np. dobry kryjący podkład dla cery suchej, dobrze kryjący podkład do cery mieszanej, dobrze kryjący podkład do cery tłustej, dobry podkład kryjący do cery naczynkowej czy podkład kryjąco-rozświetlający do skóry szarej, zmęczonej i ziemistej.

- Latem najlepszy będzie lekki podkład kryjący, a na wesele podkład kryjący, który nie brudzi ubrań i ma działanie matujące.

Wśród kryjących podkładów Maybelline znajdziesz takie hity, jak:

Maybelline Fit Me Matte+Poreless – podkład kryjąco-matujący, który absorbuje sebum i zapewnia skórze matowe wykończenie, to doskonały podkład kryjący na rozszerzone pory.

Maybelline Fit Me Luminous+Smooth – lekki podkład o dobrym kryciu z witaminą E i pochodną witaminą C oraz SPF 18. Ma działanie nawilżające i rozświetlające.

Maybelline Super Stay Active Wear 30H – podkład bardzo mocno kryjący o przedłużonej trwałości i ultralekkiej formule. Polecany kobietom prowadzącym aktywny tryb życia, świetny na wielkie wyjścia, do biura czy w podróży.

Podsumowanie

Nawet bardzo kryjące podkłady powinny mieć lekką konsystencję i zapewniać bardzo naturalny efekt „drugiej skóry”. Szczególnie polubią je osoby, które chcą skutecznie zamaskować niedoskonałości skóry, takie jak przebarwienia, ślady po trądziku, naczynka, objawy bielactwa (tutaj przyda się podkład silnie kryjący, z bardzo dużą zawartością pigmentów, który wyrówna odbarwienia skóry). Dzięki temu mogą cieszyć się zawsze i wszędzie nieskazitelną skórą, co ma ogromny wpływ na poczucie własnej wartości i atrakcyjności.

To jednak nie jedyne wskazanie do stosowania kryjących podkładów. Dzięki dodatkowym właściwościom pielęgnacyjnym kosmetyki te sprawdzą się tak naprawdę u wszystkich osób, niezależnie od rodzaju cery i wieku, którym zależy na efekcie pięknej, jednolitej, gładkiej skóry. Zwłaszcza gdy prowadzisz aktywny tryb życia, jesteś w podróży, przygotowujesz się na wielkie wyjście czy wesele, jesteś zabiegana i nie masz w ciągu dnia czasu na poprawki makijażu. Polecamy!

Ups, wygląda na to, że nie jesteś zalogowany! Proszę Lub stwórz konto.