KTÓRY PODKŁAD NAJLEPIEJ SPRAWDZA SIĘ PRZY CERZE TŁUSTEJ?

Ktory podklad najlepiej sprawdza sie przy cerze tlustej maly

 

 

Cera tłusta jest bardzo wymagająca pod względem makijażu – nieodpowiednio dobrany podkład będzie z niej spływał, może sprawiać wrażenie „zważonego” i zamiast maskować niedoskonałości i rozszerzone pory, tylko jeszcze bardziej je uwidaczniać. Jakie podkłady do cery tłustej wybrać? Jak je aplikować? Podpowiadamy!

 

Co powinno wyróżniać dobry podkład do cery tłustej?

Przetłuszczanie się skóry jest związane z wydzielaniem przez gruczoły łojowe nadmiernej ilości sebum. To powoduje, że cera tłusta jest wilgotna i lepka w dotyku, mocno się błyszczy (może wyglądać jak spocona, co nie ma nic wspólnego z promiennym rozświetleniem), często widoczne są na niej rozszerzone pory i zaskórniki, ma też skłonność do wyprysków i zmian trądzikowych. Charakterystyczna jest też dla niej nierówna struktura, która staje się bardzo widoczna, gdy nałożysz zbyt grubą warstwę podkładu lub pudru – może wtedy powstać efekt „ważenia” się czy wałkowania kosmetyku. To wszystko powoduje, że cera tłusta wymaga podkładów o szczególnych właściwościach – co je powinno wyróżniać?

 

• Formuła bezolejowa, tzw. oil-free – składniki oleiste czy woski mogą nasilać skłonność do przetłuszczania i niepotrzebnie obciążać skórę.

 

• Niekomedogenność– tym określeniem nazywa się kosmetyki, które nie zatykają porów, co mogłoby nasilić nadprodukcję sebum. Podkład do cery tłustej nie zapychający porów to podstawa!

 

• Właściwości matujące – dzięki nim podkład ogranicza błyszczenie się skóry w ciągu dnia, niektóre kosmetyki tego typu wręcz hamują i regulują aktywność gruczołów łojowych, ich działanie zatem to coś więcej niż „gąbka” pochłaniająca wilgoć. Podkład dla cery tłustej trądzikowej dodatkowo może mieć właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne.

 

• Lekka formuła kryjąca – w przypadku cery tłustej podkład nie może dawać „tapety”, bo wtedy efekt na pewno będzie odwrotny od zamierzonego. Dobry fluid pozwala zmatowić skórę i zamaskować wszystkie niedoskonałości na wiele godzin, zapewniając naturalne, lekkie wykończenie.

 

• Trwałość – długotrwały podkład do cery tłustej jest najlepszym wyborem, jeśli zależy ci, aby przez wiele godzin mieć nieskazitelny makijaż, np. podczas wielkiego wyjścia czy imprezy.

 

• Działanie nawilżające– przesuszanie skóry jest często mylone z jej matowieniem. Tymczasem po chwilowej poprawie efekt zwykle jest odwrotny od zamierzonego – skóra zaczyna się bronić przed suchością nadprodukcją sebum! Dlatego cechą dobrych podkładów do cery tłustej jest zawartość składników nawilżających, które dbają o równowagę fizjologiczną skóry i wzmacniają jej warstwę ochronną, aby zapobiegać ucieczce wilgoci i odwodnieniu.

 

Co zrobić, by podkład do tłustej cery dobrze się utrzymywał?

Idealny podkład do cery tłustej zwykle charakteryzuje się przedłużoną trwałością. Jednak bardzo ważne jest też odpowiednie przygotowanie skóry, a także utrwalenie makijażu, jeśli chcesz mieć pewność, że efekt nieskazitelnej skóry utrzyma się przez wiele godzin. Zwróć też uwagę na to, w jaki sposób wykonujesz poprawki w ciągu dnia.

 

Przygotowanie skóry:

 

Oczyszczenie skóry – pamiętaj, że nocą twarz też się „brudzi”, tj. osadzają się na niej zanieczyszczenia z powietrza, pyłki, kurz, pot, sebum. Wszystko to może zatykać pory i powodować nasilenie niedoskonałości. Jeśli nałożysz podkład na nieoczyszczoną skórę, krócej się na niej utrzyma!

 

Tonizowanie – to ważny, a często zaniedbywany etap. Tonik przywróci skórze prawidłowe pH i fizjologiczną równowagę. Dzięki temu maksymalizujesz działanie nakładanego w następnym kroku kremu, a makijaż będzie wyglądać na skórze ładniej i zyska lepszą trwałość. Pamiętaj – skóra jest jak płótno dla make-upu!

 

Nałożenie kremu – pamiętaj, że nawet jeśli masz tłustą cerę, bardzo ważne jest jej nawilżanie. Jeśli doprowadzisz do jej przesuszenia, stosując np. kosmetyki na bazie alkoholu, tylko nasilisz produkcję łoju, zamiast ją ograniczyć, już na to zwracaliśmy uwagę wyżej. Do pielęgnacji skóry tłustej wybieraj kremy, które jednocześnie mają działanie nawilżające i zapobiegające błyszczeniu skóry.

 

Aplikacja podkładu:

 

Najłatwiej rozprowadzisz podkład palcami – pamiętaj, aby były czyste! Ciepło skóry ułatwia aplikację i sprawia, że fluid ładnie stapia się z twarzą. Możesz też użyć specjalnej gąbeczki (zwilżonej przed użyciem) – wtedy możesz albo podkład rozetrzeć na skórze, albo go „wstemplować”, co pozwala uzyskać mocne krycie.

 

Pamiętaj, że bardzo ważna jest higiena! Jeśli stosujesz gąbeczkę, dobrze jest po każdym użyciu umyć ją ciepłą wodą z mydłem lub specjalnym środkiem do oczyszczania akcesoriów do makijażu. Skóra tłusta ma często skłonność do zapalnych zmian trądzikowych i jeśli nie dbasz o higienę, szybko pogorszysz jej stan.

 

Bądź ostrożna z ilością aplikowanego podkładu do cery tłustej – tutaj nie chodzi o ilość, tylko o jakość. Dobre podkłady do cery tłustej wystarczy nałożyć cienką warstwą, aby uzyskać idealne pokrycie niedoskonałości i matowe wykończenie na wiele godzin. Najlepiej zacząć od niewielkiej ilości i w razie potrzeby dokładać kolejne warstwy.

 

Jeśli masz na skórze punktowe wypryski i zaognione stany zapalne, lepiej zamaskować je wcześniej korektorem, niż nakładać grubą warstwę podkładu. Jeśli zrobisz to nieumiejętnie, krostki będą jeszcze bardziej widoczne, a podkład może zacząć spływać!

 

Podkład do cery tłustej z rozszerzonymi porami może dodatkowo zawierać składniki obkurczające, dzięki którym pory ulegają zwężeniu i stają się mniej widoczne. Ewentualnie możesz nałożyć pod make-up bazę o takim działaniu.

 

Pamiętaj, aby podkład dla tłustej cery nałożyć nie tylko na twarz, ale też przeciągnąć go na szyję, żeby nie odcinała się kolorystycznie – to zawsze wygląda nienaturalnie, a wręcz śmiesznie.

 

Utrwalenie:

 

Możesz zastosować pod podkład bazę matującą, ale jeśli wybierasz dobre podkłady do cery tłustej, nie będzie to konieczne. Im mniej warstw, tym lepiej – tłusta skóra nie lubi być obciążana.

 

Po aplikacji podkładu warto natomiast lekko przypudrować skórę, najlepiej sypkim pudrem transparentnym, który nie obciąża skóry, zapewniając jej aksamitne wygładzenie i matowy wygląd przez wiele godzin. W ofercie Maybelline znajdziesz doskonały transparenty puder matujący, stworzony do utrwalania podkładu.

 

Poprawki makijażu:

 

Skóra bardzo tłusta, nawet po zastosowaniu supermatującego trwałego podkładu, może zacząć się lekko błyszczeć w ciągu dnia, zwłaszcza w upalny dzień czy pod wpływem wysiłku fizycznego. Jak więc zmatowić skórę tłustą, jeśli wymaga poprawek makijażu?

 

Na pewno nie dokładaj warstwy pudru bezpośrednio na wcześniej wykonany makijaż, bo zbytnio obciążysz skórę. Zawsze wcześniej lekko osusz skórę chusteczką higieniczną lub specjalnymi bibułkami matującymi i dopiero wtedy dołóż warstwę pudru lub, jeśli to konieczne, odrobinę podkładu. Przy cerze tłustej wskazany jest umiar – dlatego zawsze stawiaj na jakość, a nie ilość aplikowanego podkładu! 

 

Podkład do skóry tłustej – jakie składniki powinien zawierać?

Podkłady do skóry tłustej zwykle zawierają – poza pigmentami i substancjami nawilżającymi – składniki odpowiedzialne za pochłanianie sebum i wilgoci. Można powiedzieć, że działają one jak „gąbeczki”, najczęściej są to naturalne glinki i mika. Do skóry tłustej są też polecane podkłady mineralne, które zawierają wyłącznie naturalne minerały (np. tlenek cynku, tlenek żelaza, dwutlenek tytanu). Ich zaletą jest to, że nie tylko mają zdolność pochłaniania sebum, ale też działają przeciwzapalanie, hamując powstawanie niedoskonałości. Dobry podkład będzie też zawierał składniki nawilżające i antyzapalne, aby zapewnić problematycznej skórze fizjologiczną równowagę. Dodatkowo może być wzbogacony filtrem SPF.

 

Dlaczego ochrona przed promieniami UV jest tak ważna? Wiele osób mających tłustą skórę z niedoskonałościami chętnie wystawia ją latem na słońce, obserwując jej poprawę. To jednak tylko chwilowy efekt! Najczęściej tuż po wakacjach znowu zaczyna się mocno przetłuszczać powodując nasilone problemy – to reakcja obronna na przesuszenie. Jeśli stosujesz leki na trądzik, ekspozycja na słońce jest wręcz zakazana, bo możesz nabawić się trudnych do usunięcia śladów pozapalnych i przebarwień. Pamiętaj też, że promienie UV są głównym czynnikiem powodującym przyspieszone starzenie się skóry. Dlatego latem, nawet w mieście, warto stosować nie tylko kremy ochronne, ale też podkłady z filtrem.

 

Jaki podkład do cery tłustej wybrać?

Jaki jest najlepszy podkład do tłustej cery? Zwróć przede wszystkim uwagę, czy:

 

• ma właściwości matujące, ale jednocześnie nie wysusza skóry i nie powoduje jej ściągania,

 

• nie zatyka porów, co może nasilać niedoskonałości i stany zapalne,

 

• łatwo się stapia ze skórą, nie wymaga aplikowania dużej ilości, aby zapewnić pokrycie niedoskonałości,

 

• nie zawiera substancji oleistych, które potęgują świecenie się skóry i niepożądany „mokry” połysk,

 

• nie spływa w ciągu dnia, jest odporny na pot i wilgoć,

 

• wyrównuje strukturę skóry, sprawia, że po jego aplikacji rozszerzone pory są mniej widoczne,

 

• zapewnia naturalny efekt „drugiej skóry”, nie tworzy tapety, nie osadza się w zmarszczkach i bruzdach,

 

• ma właściwości nawilżające – to bardzo ważne, bo skóra tłusta, wbrew powszechnej opinii, nie lubi przesuszenia,

 

• zapewnia matowe wykończenie bez uczucia ściągania i pieczenia, które utrzymuje się przez wiele godzin,

 

• sprawia, że skóra jest matowa, ale jednocześnie ma świeży, promienny koloryt i aksamitne wykończenie,

 

• a jeśli jest to podkład do skóry tłustej i trądzikowej – zawiera dodatkowe składniki przeciwzapalne i łagodzące, które wspomagają redukcję niedoskonałości. 

 

Podkład do cery tłustej i trądzikowej – jaki będzie najlepszy?

Skóra tłusta ma skłonność do wyprysków i stanów zapalnych – u kobiet zwykle na linii żuchwy i brody, czasami na nosie i czole. Już nie tylko nastolatki cierpią z tego powodu, coraz częściej mówi się o trądziku wieku dorosłego, dotykającym osoby po 25., a nawet 30. roku życia. W przypadku cery trądzikowej często wymagana jest pomoc dermatologa i leczenie miejscowe lub ogólne pod jego kontrolą. Jeśli jednak chcesz zamaskować widoczne krostki, najlepszym wyborem będzie dobry podkład. To szczególnie ważne dla młodych kobiet, aktywnych zawodowo i towarzysko, które mają duże kompleksy z powodu niedoskonałości swojej cery.

 

 Jaki podkład do cery tłustej i trądzikowej będzie najlepszy? Jeśli masz cerę z aktywnym stanem zapalnym, szukaj podkładów wzbogaconych w substancje przeciwzapalne i ograniczające aktywność gruczołów łojowych, np. z dodatkiem kwasu salicylowego. Bardzo często dodaje się też do nich składniki kojące skórę, przeciwdziałające jej zaczerwienieniu i podrażnieniu. Jeśli na skórze pojawiają się wypryski lub są widoczne blizny po trądziku, wybierz podkład mający właściwości kryjące.

 

Podkład do cery tłustej na lato – na co się zdecydować?

Mówi się, że latem stan skóry tłustej i trądzikowej poprawia się – jest to jednak tylko chwilowy stan. Przesuszone gruczoły łojowe zaczynają bowiem bardziej intensywnie produkować sebum, co jest ich naturalną reakcją obronną. Wtedy skóra bardzo mocno się przetłuszcza. Dodatkowo latem skóra mocniej się poci, zwłaszcza gdy jest duża wilgotność powietrza. Także intensywny ruch w gorący dzień sprzyja mocniejszemu niż normalnie poceniu się, przez co skóra mocniej się błyszczy. Jaki podkład wybrać, aby temu zapobiegać?

 

Przede wszystkim pamiętaj, że latem powinnaś sięgnąć po lekkie formuły kosmetyków zarówno do pielęgnacji, jak i makijażu. Dobry podkład kryjący i matujący wcale nie musi mieć gęstej, bogatej konsystencji, wręcz przeciwnie – może być lekki jak mgiełka!

 

Bardzo dobrym wyborem będzie długotrwały podkład Maybelline Super Stay Active Wear 30H, który został stworzony z myślą o kobietach aktywnych. Dzięki ultralekkiej formule zapewnia bardzo naturalne wykończenie, nie zatyka porów, łatwo się rozprowadza i kryje wszelkie niedoskonałości, jednocześnie zapewniając matowe wykończenie makijażu utrzymujące się nawet 30 H!

 

Uwaga, jeszcze jedna rada! Lato to czas imprez, towarzyskich spotkań i festiwali. Pamiętaj jednak, że głównym zabójcą pięknej skóry jest brak dokładnego oczyszczania twarzy i demakijażu przed pójściem spać. To, że podkład utrzymuje się do 30 godzin, nie oznacza, że możesz go nosić przez dwa dni:-) Nawet gdy jesteś bardzo zmęczona na całonocnej imprezie, nie zapomnij zmyć makijażu, zanim się położysz do łóżka, w przeciwnym razie skóra – zwłaszcza tłusta czy trądzikowa – szybko da o sobie znać i już rano możesz zaobserwować na niej nowe niedoskonałości, zaskórniki i szary, matowy koloryt. Przy cerze tłustej higiena to podstawa!

 

Najlepszy podkład do cery tłustej – podsumowanie

Podkład dla cery tłustej jest na pewno doskonałym wyborem dla osób borykających się z problemem nadprodukcji sebum i świeceniem się skóry. Ale nie tylko. Może też przydać się w okresie letnim, gdy uprawiasz sporty, jesteś bardzo aktywna lub właśnie wybierasz się na całonocną imprezę i po prostu zależy ci na długotrwałym, nieskazitelnym makijażu.

 

Jaki podkład dla cery tłustej wybrać? To zależy. Podkład dla cery tłustej i trądzikowej będzie hamować wydzielanie łoju i łagodzić stany zapalne, a dobry podkład do cery tłustej i mieszanej przede wszystkim zadba o jej matowe wykończenie. Wśród podkładów do cery tłustej znajdziesz też kosmetyki wzbogacone o składniki nawilżające, bardzo ważne bowiem jest, aby nie doprowadzać do przesuszenia skóry, wtedy bowiem produkcja sebum ulega nasileniu.

 

Zwróć też uwagę na prawidłową aplikację podkładu (im mniej, tym lepiej), wcześniejsze przygotowanie skóry (oczyszczenie, nawilżenie) oraz utrwalenie make-upu. Najlepszy podkład dla cery tłustej to taki, który maskuje jej niedoskonałości, ale pozostaje na niej niewidoczny!