JAK DOPASOWAĆ PODKŁAD PRZY SKÓRZE SKŁONNEJ DO NIEDOSKONAŁOŚCI?
Skóra z niedoskonałościami ma szczególne wymagania, jeśli chodzi o makijaż. Jaki podkład sprawdzi się w jej przypadku? Na pewno kryjący, o przedłużonej trwałości, a jednocześnie taki, który nie zapycha porów i nie daje efektu maski. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze i jak go aplikować, aby uzyskać pożądany, naturalny efekt doskonałego pokrycia wszystkich defektów skóry bez jej obciążania.
Skóra z niedoskonałościami – co warto wiedzieć?
Czym są niedoskonałości skóry, o których tak często się mówi? To ogólnie różne defekty, które wpływają na niejednolitą strukturę i koloryt skóry. Przede wszystkim są to wypryski i krostki – typowe dla cery trądzikowej i tłustej, ale nie tylko. Niedoskonałości to również przebarwienia, zaskórniki, popękane naczynka czy drobne blizny po trądziku, a więc to wszystko, co pogarsza wygląd cery i wymaga zamaskowania, jeśli zależy ci na nieskazitelnym wykończeniu makijażu. Skąd się biorą niedoskonałości?
Cera trądzikowa i tłusta – skłonność do wyprysków
Najczęściej mówiąc o niedoskonałościach skóry mamy właśnie na myśli objawy trądziku. Jest on najczęstszą chorobą skóry o przewlekłym charakterze, która coraz częściej dotyka również osoby dorosłe, po 25. roku życia, a nie tylko nastolatki. Dla młodych kobiet widoczne na skórze wykwity i pryszcze są szczególnie trudne do zaakceptowania – ze względu na życie towarzyskie i zawodowe. W momencie, w którym szukają nowej pracy, partnera albo po prostu chcą aktywnie korzystać z życia, krosty i grudki „wybuchające” na twarzy stanowią duży problem nie tylko estetyczny, ale też psychologiczny. Trądzik jest związany z nadmierną produkcją sebum przez gruczoły łojowe i namnażaniem się bakterii wywołujących stany zapalne skóry – u jego podłoża leżą nie tylko uwarunkowania genetyczne, ale też stres, nieprawidłowa dieta, nieodpowiednia pielęgnacja czy zmiany hormonalne, które mogą nasilać problemy.
Rozszerzone pory
Są to trwale poszerzone ujścia gruczołów łojowych, charakterystyczne dla skóry trądzikowej, tłustej i zaskórnikowej oraz mieszanej, które mogą się też utrzymywać jako niechciana pamiątka po przebytym w wieku dojrzewania trądziku. Pory jako takie nie są defektem, ale naturalną cechą skóry. Mikroskopijne otwory widoczne na skórze to nic innego jak ujścia mieszków włosowych, które są bezpośrednio połączone z gruczołami łojowymi i pozwalają odprowadzać substancje przez nie wytwarzane. Niestety, gdy produkcja sebum jest wzmożona, dochodzi do ich poszerzenia – na twarzy wtedy widoczne są charakterystyczne małe wgłębienia i dziurki. Ich powstawaniu sprzyja stosowanie gęstych, oleistych, zapychających kremów i podkładów, a także nieprawidłowe oczyszczanie skóry.
Czarne zaskórniki, czyli tzw. wągry
To charakterystyczne czarne kropki widoczne przede wszystkim na nosie i brodzie. Są objawem zaczopowania ujść gruczołów łojowych przez nadmiernie wytwarzaną ilość sebum w połączeniu z martwymi, posklejanymi komórkami złuszczającego się naskórka. Są typowe dla osób ze skórą tłustą i mieszaną, ich powstawaniu sprzyja przede wszystkim nieprawidłowe oczyszczanie skóry i stosowanie kosmetyków (w tym podkładów) powodujących zapychanie porów (czyli komedogennych, inaczej: zaskórnikotwórczych).Zaskórniki mogą być jasne (zamknięte) i czarne (otwarte) – to właśnie popularne wągry, których ciemny kolor bierze się stąd, że keratyna obecna w martwych komórkach naskórka ulega utlenieniu pod wpływem kontaktu z powietrzem. Jeśli masz skórę zaskórnikową, koniecznie szukaj niekomedogennych kosmetyków do pielęgnacji i makijażu.
Cera naczynkowa lub z trądzikiem różowatym – utrwalony rumień, pajączki
Cera naczynkowa jest zwykle sucha, cienka i wrażliwa, co powoduje, że źle reaguje np. na zmiany pogody, alkohol, gorące lub ostre potrawy. Kruche, pękające naczynia krwionośne przebijają przez skórę, co jest widoczne jako zaczerwienienie – początkowo mogą to być pojedyncze drobne linie (tzw. pajączki), następnie ich siateczki (teleangiektazje), a w późniejszej fazie – utrwalony rumień. Nieodpowiednio pielęgnowana cera naczynkowa staje się podłożem do rozwoju trudnego w leczeniu schorzenia dermatologicznego, jakim jest trądzik różowaty. Dobrze dobrany kryjący podkład pomoże zamaskować nawet duże zaczerwienienie twarzy.
Przebarwienia
Podstawą młodego wyglądu jest promienna i jednolita skóra, dlatego uważa się, że przebarwienia mogą nas postarzać nawet bardziej niż zmarszczki! Niestety, ich problem coraz częściej dotyczy także młodych osób, np. kobiet po ciąży, wielbicielek solarium i mocnej opalenizny! Za większość zmian pigmentacyjnych odpowiadają zmiany hormonalne (mówimy wtedy o melasmie) i nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV bez odpowiedniej ochrony.W reakcji obronnej melanocyty (czyli komórki barwnikowe) zaczynają wtedy produkować więcej melaniny – jej nierównomierne rozłożenie powoduje przebarwienia. Mogą one przyjmować formę drobnych plamek albo rozległych zmian wyglądających jak rozlane kakao. Bardzo trudne je usunąć (z pomocą przychodzą kremy rozjaśniające i zabiegi laserowe), ale za to można je zamaskować dobrze kryjącym podkładem.
Blizny i ślady po trądziku
To kolejny trudny problem estetyczny, najczęściej będący niechcianą pamiątką po nieleczonym lub nieprawidłowo leczonym trądziku w wieku młodzieńczym. Stany pozapalne widoczne jako czerwone ślady można łatwo zamaskować kryjącym podkładem. Problemem są często występujące drobne blizny zanikowe, dające efekt „dziobatej” twarzy – w takim przypadku konieczne jest zastosowanie profesjonalnych zabiegów, przede wszystkim laserowych. Podkład jednak może optycznie poprawić wygląd skóry, wyrównując jej koloryt (wtedy wgłębienia są mniej widoczne).Zwykle mówiąc o niedoskonałościach cery mamy na myśli objawy trądziku, rozszerzone pory i zaskórniki, nierówną strukturę i niejednolity koloryt, ślady pozapalne. Jednak dobry podkład kryjący pomoże też zakryć objawy zmęczenia, cienie pod oczami, piegi, nadać ziemistej, szarej skórze świeży, młodzieńczy koloryt, a nawet zakryć niechciany tatuaż czy objawy bielactwa. Niezapychające (niekomedogenne) podkłady kryjące mogą też być stosowane po zabiegach medycyny estetycznej, laserach i peelingach chemicznych, aby zamaskować przejściowe ślady widoczne w okresie rekonwalescencji, takie jak kropki po wkłuciach igły, zaczerwienienie, podrażnienie.
Podkład niezapychający porów – dla kogo będzie odpowiedni?
Wiele osób rezygnuje ze stosowania podkładów mocno kryjących i o przedłużonej trwałości ze względu na wysoką zawartość pigmentów i składników zwiększających ich przyleganie do skóry – z obawy przed zatykaniem porów. Rzeczywiście, jeśli wybierzesz nieodpowiedni podkład, który zapcha pory, niedoskonałości mogą się nasilić.Dlatego zwróć uwagę, czy podkład lub puder, jaki wybierasz, jest niekomedogenny („niezaskórnikotwórczy”), czyli nie zapycha porów i nie powoduje powstawania zaskórników, a w ich następstwie – wykwitów, krost, stanów zapalnych.
Działanie komedogenne będą mieć ciężkie, gęste podkłady o oleistym, tłustym składzie, zwłaszcza z dodatkiem olejów mineralnych, wazeliny i wosku, dlatego nie są one wskazane w pielęgnacji skóry skłonnej do przetłuszczania.
Dla kogo jest odpowiedni fluid niezapychający porów? Tak naprawdę jest on wskazany do wszystkich rodzajów skóry – stosowanie zapychających kosmetyków może powodować problemy nawet na skórze normalnej czy suchej, w wyniku zatkania ujść gruczołów łojowych dochodzi bowiem do zaburzenia równowagi wodno-tłuszczowej naskórka, a powstałe w ten sposób zaskórniki stają się dobrym miejscem do namnażania bakterii i rozwoju stanów zapalnych skóry.
Niekomedogenne podkłady są na pewno najlepszym wyborem w przypadku cery trądzikowej, tłustej i mieszanej – zapychanie porów jest jedną z głównych przyczyn pogorszenia jej stanu. Dobry niekomedogenny podkład może mieć jednocześnie doskonałe właściwości kryjące, wynikające z dużej zawartości (zwykle min. 50%) pigmentów.
Niezapychający podkład dla cery trądzikowej – właściwości
Czym powinien się charakteryzować podkład dla cery trądzikowej? Do jego głównych cech należą:• właściwości niekomedogenne (nie zatyka porów),
• zapewnia mocne krycie niedoskonałości bez efektu maski,
• nie wymaga nakładania wielu warstw, aby uzyskać taki efekt,
• łatwo się rozprowadza, nie osadza się w załamaniach i nierównościach skóry oraz zmarszczkach,
• długotrwale się utrzymuje, nie spływa, nie ściera się w ciągu dnia,
• nie wysusza skóry, nie powoduje jej ściągania,
• ma działanie matujące,
• ma lekką formułę, zapewnia naturalny efekt drugiej, nieskazitelnej skóry!
Ponadto dobrze, aby zawierał filtry SPF, ponieważ słońce jest jednym z czynników prowadzących do nasilenia niedoskonałości każdego rodzaju: zarówno problemów trądzikowych, jak i przebarwień czy popękanych naczynek.
Możesz też spotkać się z podkładami kryjącymi w formie kompaktu – zwykle mają one jednak bardziej ciężką, gęstą formułę i mogą sprzyjać zatykaniu porów. Dlatego bezpieczniej jest wybrać płynny podkład. Pamiętaj, że wysoką moc krycia i długotrwałe utrzymywaniu się pigmentów na skórze można uzyskać nawet w lekkiej, zapewniającej bardzo naturalne wykończenie skóry formule.
Tak działa długotrwały podkład Maybelline Super Stay Active Wear 30H – ultralekki, beztłuszczowy podkład o przedłużonej trwałości do 30 godzin, który nie zatyka porów, pozostaje niemal niewyczuwalny na skórze, a jednocześnie zapewnia bardzo dobre krycie niedoskonałości. Kosmetyk został przebadany dermatologicznie.
Kolejnym wartym polecenia podkładem jest Maybelline Fit Me Matte+Poreless – podkład matujący, pochłaniający nadmiar sebum, który zapewnia doskonałe krycie bez efektu maski. Zmniejsza widoczność rozszerzonych porów, wyrównuje koloryt i niedoskonałą fakturę skóry skłonnej do przetłuszczania.
Wpływ promieni UV na trądzik
Powszechnie uważa się, że słońce leczy trądzik i rzeczywiście wiele osób z problematyczną skórą obserwuje poprawę jej stanu w okresie letnim. Niestety, to tylko chwilowy efekt wynikający z „wysuszenia” tłustej skóry, ponieważ tak naprawdę promienie UV są jednym z głównych czynników nasilających zmiany zapalane i wydzielanie łoju w dłuższej perspektywie. Dlatego często po powrocie z wakacji możesz obserwować wzmożoną produkcję sebum i świecenie się skóry – to efekt tego, że przesuszone słońcem gruczoły łojowe próbują nadrobić straty w produkcji sebum.Poza tym promienie UV są jedną z głównych przyczyn powstawania wolnych rodników, a stres oksydacyjny może nasilać objawy trądziku zarówno u nastolatków, jak i u osób dorosłych. Dlatego wybierając dobry podkład do skóry trądzikowej zwróć uwagę, czy zawiera filtry UV, możesz też zastosować krem ochronny SPF jako dodatkową warstwę, ale im mniej warstw nałożysz na problematyczną skórę, tym lepiej.
Wykończenie makijażu – puder niezapychający porów
Nie tylko podkład, ale też ciężki puder może powodować zapychanie porów i nasilenie niedoskonałości. O czym pamiętać, aby tego uniknąć?Do utrwalenia makijażu wybierz lekki, sypki puder, najlepiej transparentny, taki jak Maybelline Lasting Fix. Puder z tych serii zmatowi skórę, jednocześnie nadając jej aksamitne, miękkie wykończenie. Ma też zdolność optycznego wygładzania nierównego naskórka. Transparentny (biały) puder jest bardzo wygodny, ponieważ nie musisz martwić się doborem jego odcienia do karnacji. Pasuje do wszystkich!
Podobne działanie będzie mieć puder ryżowy, który dodatkowo ma właściwości przeciwzapalne i jest szczególnie polecany do skór problematycznych.
Nabierz odrobinę pudru na pędzel i omieć nim twarz, skupiając się najbardziej na strefie T (czoło, nos, broda), która ma największą tendencję do przetłuszczania. Tutaj nie chodzi o dodatkową warstwę i idealne pokrycie, ale o utrwalenie nałożonego wcześniej podkładu.
Pamiętaj, aby dbać o higienę akcesoriów do malowania – brudne pędzle, gąbki i puszki stają się siedliskiem bakterii i mogą przyczyniać się do nasilenia niedoskonałości. To bardzo ważne!
Unikaj natomiast beżowych pudrów w kompakcie, które zwykle są cięższe, bardziej napigmentowane i kryjące, mogą więc niepotrzebnie obciążać tłustą skórę.
Jeśli lubisz pudry kompaktowe, szukaj formuł, które są przeznaczone do cery przetłuszczającej się. W linii kompaktów Maybelline Fit Me Matte+Poreless znajdziesz też puder transparenty, który zmniejsza widoczność porów i zapewnia skórze matowe, idealnie gładkie wykończenie, bez obciążania.
Jeśli chcesz w ciągu dnia poprawić makijaż, pamiętaj, aby nie dokładać kolejnej warstwy pudru bez wcześniejszego „osuszenia” skóry czystą chusteczką higieniczną lub specjalnymi bibułkami matującymi. W przeciwnym razie może dojść do „ważenia się”, wałkowania bądź spływania makijażu pod kolejną warstwą pudru i zamiast odświeżyć skórę, nadasz jej zmęczony wygląd. Jeśli wcześniej osuszysz skórę, zwykle wystarczy tylko omieść delikatnie strefę T pudrem, aby przywrócić twarzy świeżość, matowy wygląd i jedwabistą gładkość.
Jak aplikować niezapychający podkład do twarzy?
Przede wszystkim pamiętaj o dokładnym oczyszczeniu skóry nie tylko wieczorem, ale też rano, przed zrobieniem make-upu. Gdy śpisz, na skórze osadzają się zanieczyszczenia, kurz, pot, sebum produkowane przez gruczoły łojowe – dlatego rano powinno się dokładnie umyć twarz preparatem oczyszczającym, np. żelem, pianką lub płynem micelarnym. Nie wystarczy jej przetrzeć tonikiem!Tonik jest ważnym, choć niedocenianym kosmetykiem, ale powinien być nakładany dopiero po oczyszczeniu skóry. Jego celem jest przywrócenie skórze prawidłowego pH. Dzięki temu lepiej wchłonie ona aplikowany w kolejnym etapie krem, poza tym, gdy pozostaje w równowadze, ma mniejszą skłonność do pojawiania się niedoskonałości. W przypadku skóry tłustej możesz wybrać tonik o właściwościach zwężających pory, a w przypadku skóry naczynkowej – wzmacniający naczynka i łagodzący.
Przed podkładem nałóż na skórę twarzy krem. Dobierz go do potrzeb skóry, np. lekki krem do skóry trądzikowej o działaniu przeciwzapalnym, matujący do skóry mieszanej i tłustej, nawilżający i łagodzący do suchej i naczynkowej lub ze składnikami rozjaśniającymi, jeśli masz przebarwienia. Nie pomijaj tego etapu – nawet podkład bogaty w składniki pielęgnacyjne nie zastąpi codziennego kremu nawilżającego!
Skóra z niedoskonałościami często ma nierówną, szorstką strukturę. Delikatny, regularnie powtarzany peeling reguluje odnowę komórkową, przyspiesza złuszczanie martwych komórek naskórka i oczyszcza pory, dzięki czemu nie tylko wygładza powierzchnię naskórka, ale też zwęża rozszerzone pory i zapobiega stanom zapalnym. Dzięki temu łatwiej jest rozprowadzić na skórze podkład, makijaż ładniej wygląda i dłużej się utrzymuje. Regularnie powtarzane peelingi (zwłaszcza na bazie kwasów chemicznych) sprzyjają też rozjaśnianiu przebarwień i niwelowaniu blizn potrądzikowych.
Fluid najłatwiej jest nałożyć palcami – pod wpływem ciepła dotyku idealnie rozprowadza się po skórze i łatwo z nią stapia, zapewniając jednolite i równomierne wykończenie. Pamiętaj, aby umyć dłonie przed malowaniem.
Nie przesadzaj z ilością podkładu. Możesz najpierw nałożyć punktowo kropki fluidu na czole, brodzie, nosie i po obydwu stronach twarzy na policzkach, a następnie delikatnie rozetrzeć go na boki. W ten sposób bez problemu będziesz kontrolować jego ilość. W razie potrzeby możesz dołożyć kolejną warstwę.
Jeśli używasz gąbeczki, wcześniej ją zmocz i odciśnij nadmiar wody – dzięki temu nie wchłonie za dużo podkładu (chodzi przecież o to, aby został na twarzy, a nie na gąbeczce). Jeśli skóra wymaga delikatnego lub średniego krycia, możesz wetrzeć fluid (od środka twarzy na zewnątrz). Jeśli jednak zależy ci na dokładnym i mocnym pokryciu niedoskonałości, lepiej zrobić to metodą tzw. stemplowania, czyli punktowego „wciskania” podkładu gąbeczką w skórę, miejsce przy miejscu.
Miejsca wymagające szczególnie mocnego krycia, np. czerwone popękane naczynka przy skrzydełkach nosa, ciemne przebarwienia na policzkach lub czole, aktywne zmiany trądzikowe z zawartością ropną mogą wymagać dodatkowo zastosowania korektora w odcieniu dopasowanym do twojej skóry – częstym błędem jest aplikacja zbyt jasnych korektorów, co powoduje, że zamiast zneutralizować widoczność problematycznych miejsc, tylko je dodatkowo uwypuklasz. Korektor zwykle jest też niezbędny do zatuszowania cieni pod oczami.
Pamiętaj o higienie akcesoriów do malowania – myj regularnie gąbeczki i pędzle. Zanieczyszczone tylko pogorszą stan twojej skóry, ponieważ stanowią idealne środowisko do namnażania bakterii, a osadzające się na nich kurz, brud i sebum będą zatykać pory! Wiele osób o tym zapomina, a tymczasem ta mała zmiana nawyku może mieć znaczący wpływ na twoją skórę. Akcesoria możesz myć wodą ze zwykłym mydłem, ale dostępne są też wygodne, specjalne mydełka do ich oczyszczania, które dobrze się pienią, wychwytują wszystkie rodzaje zanieczyszczeń i następnie łatwo wypłukują.
Na koniec utrwal makijaż lekkim, transparentnym pudrem. Możesz też podkreślić twarz różem – uważaj tylko, aby nie wzmocnić w ten sposób rumienia w przypadku skóry naczynkowej i z trądzikiem różowatym. Jeśli masz skórę tłustą, wybierz róż o matowym wykończeniu, a nie z błyszczącymi drobinkami, aby nie nasilać efektu świecenia. Z kolei użycie bronzera nie do końca będzie dobrym pomysłem dla skóry z przebarwieniami.
W przypadku skór problematycznych – trądzikowej, z przebarwieniami, naczynkowej – ważne jest, aby stosować kosmetyki z filtrami SFP, ponieważ promienie UV mogą być odpowiedzialne za pogorszenie ich stanu. Podkłady z filtrem SPF zwykle nie zapewniają tak wysokiej ochrony jak kremy przeciwsłoneczne, ale mogą być wystarczające w okresie o mniejszym nasłonecznieniu, np. zimą. Swoją skórę powinnaś bowiem chronić przed szkodliwym wpływem promieniowania UV nie tylko latem, ale praktycznie przez cały rok. Zwłaszcza że podobne działanie ma światło niebieskie emitowane przez smartfony i monitory komputerów.
Jak wybrać odcień niezapychającego podkładu do skóry z niedoskonałościami?
Tak jak w przypadku doboru każdego rodzaju podkładu, tak i w tym przypadku ważne jest, aby jego kolor idealnie stopił się z odcieniem karnacji. Na co szczególnie zwrócić uwagę?Przyjrzyj się uważnie swojej skórze w dziennym świetle i zobacz, czy ma odcień bardziej żółty (ciepły), czy różowy (chłodny) – taką samą tonację powinien mieć nakładany podkład. Wiele osób pyta, jak przetestować podkład w świetle dziennym w drogerii, np. w centrum handlowym, gdzie często w ogóle nie ma okien? Jeśli nie uda ci się dostać próbek do domu (nie zawsze są dostępne), nie martw się. W większości drogerii, zwłaszcza sieciowych, stosowane na stoiskach do makijażu sztuczne oświetlenie imituje światło dzienne.
Dla wielu osób dobrym wyborem będzie kolorystyka uniwersalna, stanowiąca zrównoważone połączenie pigmentów chłodnych i ciepłych – zapewniają ją podkłady o neutralnych odcieniach. Są szczególnie wskazane w przypadku cery naczynkowej, ponieważ dobrze neutralizują zaczerwienienie. Unikaj natomiast podkładów z dużą domieszką różowych pigmentów (np. ze słowem rose w nazwie koloru).
Uważaj, aby podkład nie był zbyt jasny ani zbyt ciemny. Zamiast zamaskować niedoskonałości, tylko je podkreślisz, nadając twarzy nienaturalny lub zmęczony, blady kolor. Zbyt ciemny podkład będzie też cię postarzać.
Najlepiej wybierz 2-3 odcienie podkładu, które wydają ci się najbardziej odpowiednie – nałóż je na linii żuchwy i zobacz, który najlepiej stopi się z kolorem skóry (to tzw. test paseczkowy).
Unikaj testowania koloru na przegubie dłoni czy przedramieniu – skóra w tym miejscu ma zwykle inny odcień niż na twarzy. To częsty błąd!
Jeśli testujesz podkład w drogerii, zawsze nabieraj go i nakładaj czystym wacikiem – nigdy nie używaj brudnej gąbeczki stosowanej przez kogoś innego!
Jeśli masz skórę tłustą, pamiętaj, że odcień podkładu może się nieco zmieniać w kontakcie z sebum. Zwróć na to uwag wybierając i oceniając jego odcień.
Podkład niezapychający porów – podsumowanie
Standardem w makijażu skóry problematycznej powinno być stosowanie kosmetyków niekomedogennych, a więc niezapychających porów, niepowodujących powstawania zaskórników. To bardzo ważne, bo takie działanie sprzyja szybkiemu pogorszeniu stanu skóry.Szukaj podkładów o ultralekkiej, beztłuszczowej konsystencji, najlepiej przebadanych dermatologicznie, które zapewniają idealne maskowanie i krycie niedoskonałości wszelkiego rodzaju, bez obciążania skóry. Jeśli masz skórę skłonną do przetłuszczania, zwróć uwagę na właściwości matujące i przedłużoną trwałość podkładu. Bardzo ważna jest też odpowiednia aplikacja podkładu i przygotowanie do niej skóry. Dzięki temu będziesz mogła cieszyć się perfekcyjną cerą, nawet jeśli są na niej niedoskonałości!