NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ, WYBIERAJĄC PODKŁAD DO CERY MIESZANEJ?

Na co zwrocic uwage wybierajac podklad do cery mieszanej maly

 

 

Idealnie dobrany podkład to podstawa udanego makijażu. Powinien wyglądać jak „druga (nieskazitelna) skóra” – bez efektu maski i obciążania skóry. Podkład do cery mieszanej ma dwojakie zadanie: powinien jednocześnie matowić i nawilżać skórę, aby odpowiedzieć na dwojakie potrzeby tej dosyć trudnej w pielęgnacji skóry. Jaki podkład do cery mieszanej wybrać? Jak go aplikować? Podpowiadamy!  

 

Co warto wiedzieć o cerze mieszanej?

Cera mieszana łączy tak naprawdę cechy dwóch rodzajów skóry: tłustej i suchej. Nadmiar sebum, a tym samym świecenie się skóry, rozszerzone pory, niedoskonałości dotyczą strefy T (czoło, nos, policzki), podczas gdy policzki mają tendencję do przesuszania, przez co są też bardziej podatne na podrażnienia i działanie czynników zewnętrznych.

 

Cera mieszana zwykle występuję u osób, które w młodości miały problem ze skórą tłustą i łojotokową. Sprawia problemy w pielęgnacji – jednym z najczęstszych błędów jest jej mocne wysuszanie i dostarczanie jej niewystarczającej ilości składników nawilżających i odżywczych, w efekcie czego dochodzi do zaburzenia równowagi hydro-lipidowej na powierzchni naskórka.

 

Ze względu na dwojaki charakter pielęgnacja cery mieszanej i wykonanie na niej ładnego make-upu może sprawiać kłopoty. Jak sobie z tym poradzić? Trudno na co dzień stosować dwa odmienne typy kosmetyków na różne partie twarzy, dlatego stworzono kosmetyki „mieszane”, które odpowiadają na potrzeby zarówno skóry tłustej, jak i suchej. To samo dotyczy podkładów.

 

Pamiętaj, że nawet skóra skłonna do przetłuszczania i świecenie potrzebuje nawilżenia – jej odwodnienie paradoksalnie będzie nasilać produkcję sebum i niedoskonałości. Z pomocą przyjdzie dobry podkład do cery mieszanej nie zatykający porów, który jednocześnie matuje strefę T i zapobiega odwodnieniu w suchych partiach twarzy.

 

Dobry podkład do cery mieszanej – dlaczego jest ważny?

Dobry podkład do cery mieszanej ma zarówno właściwości matujące, jak i nawilżające. Dzięki temu w „inteligentny” sposób dopasowuje się do skóry w danym obszarze, tak aby zapewnić matowe wykończenie strefie T i odpowiednie nawilżenie w pozostałych częściach. Generalnie można powiedzieć, że chodzi o przywrócenie mieszanej skórze równowagi wodno-lipidowej. To właśnie wpływa na to, że cera wygląda na aksamitnie gładką, nieskazitelną, promienną i świeżą. Jest miękka, elastyczna, nie daje nieprzyjemnego uczucia ściągania. Podkład do skóry mieszanej jest też dobrym wyborem na lato, kiedy nawet u osób o cerze normalnej może pojawić się tendencja do świecenia się i nadmiernego połysku w strefie T.

 

Jak dobrać podkład do cery mieszanej? Pamiętaj , że twoja skóra może też mieć inne potrzeby i dobry podkład dla cery mieszanej będzie je uwzględniać, np.:

 

• podkład do cery mieszanej z rozszerzonymi porami – zwęzi pory, wygładzi skórę,

 

• podkład do cery mieszanej naczynkowej – ma silne działanie nawilżające, wzmacniające i ochronne,

 

• podkład do cery mieszanej i suchej – będzie mieć mocniejsze działanie nawilżające,

 

• podkład co cery mieszanej z niedoskonałościami – zapobiega stanom zapalnym, dobrze i długotrwale kryje,

 

• podkład dla cery mieszanej i tłustej – ma działanie matujące, regulujące i kryjące,

 

• podkład dla cery mieszanej trądzikowej – zapobiega wypryskom, będzie dobry też w przypadku osób dorosłych z trądzikiem, u których często policzki są mocno przesuszone, a broda i czoło bardzo tłuste, z tendencją do pojedynczych podskórnych grudek i stanów zapalnych.

 

Jaki makijaż w przypadku cery mieszanej?

Jeśli chcesz, aby twoja problematyczna skóra wyglądała perfekcyjnie, zwróć uwagę przede wszystkim na to, aby makijaż zbytnio jej nie obciążał i po niej nie spływał, np. podczas upalnego dnia lub imprezy. Jednocześnie podkłady do cery mieszanej powinny zapewnić idealne maskowanie niedoskonałości, które mogą pojawiać się w strefie T (wypryski, rozszerzone pory, zaskórniki).

 

Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie skóry do nałożenia make-upu, a więc przede wszystkim:

 

• oczyszczenie – to podstawa, jeśli nie oczyszczasz skóry rano i wieczorem, pojawiają się na niej wypryski i niedoskonałości, zyskuje szary, matowy kolor, szybciej się też starzeje, trudniej wykonać na niej ładny i trwały makijaż,

 

• pielęgnacja, aplikacja kremu – nigdy nie nakładaj podkładu bezpośrednio na skórę, zawsze pamiętaj o jej wcześniejszym nawilżeniu (na rynku znajdziesz specjalne kremy do skóry mieszanej), w przeciwnym razie podkład może się wałkować, a skóra ściągać,

 

• złuszczanie – dzięki temu wyrównasz strukturę naskórka i oczyścisz pory; warto regularnie stosować delikatne peelingi, np. enzymatyczne, które nie podrażniają i nie przesuszają skóry, a jednocześnie dbają o jej aksamitną gładkość i świeżość. Jeśli skóra jest mocno zanieczyszczona, możesz sięgnąć po peeling kwasem chemicznym.

 

Jak nakładać podkłady do cery mieszanej?

 

Nawet idealny podkład do cery mieszanej nie spełni swojego zadania, jeśli nałożysz go w nieodpowiedni sposób. O czym szczególnie pamiętać?

 

• Przede wszystkim uważaj z ilością! Podkład aplikuj zawsze cienką warstwą, aby nie obciążać skóry. Lepiej dokładać, niż zdejmować. To złota zasada udanego makijażu!

 

• Możesz użyć do tego palców – to najpopularniejsza metoda. Ciepło skóry ułatwia aplikację podkładu i jego stapianie się ze skórą, łatwo też kontrolować wtedy jego ilość. Pamiętaj, aby zawsze umyć dłonie przed malowaniem!

 

• Jeśli wolisz gąbeczkę, wcześniej zwilż ją wodą, aby nie wchłonęła za dużo podkładu. Możesz nią podkład delikatnie rozetrzeć (wtedy zwykle krycie jest mniejsze) albo „wklepać” techniką stemplowania, która pozwala idealnie pokryć wszystkie niedoskonałości.

 

• Dbaj o higienę akcesoriów do makijażu – brudna gąbeczka jest siedliskiem bakterii i zanieczyszczeń, co sprzyja niedoskonałościom.

 

• Zawsze pamiętaj o utrwaleniu podkładu cienką warstwą sypkiego pudru, najlepiej transparentnego, który dodatkowo lekko zmatuje skórę i nada jej aksamitne wykończenie. Unikaj natomiast nakładania na strefę T pudru w kamieniu o mocnym kryciu i bogatej konsystencji, który niepotrzebnie obciąży skórę i może spowodować jej większe świecenie.

 

Najlepszy podkład do cery mieszanej – jaki powinien być?

Najlepszy podkład do cery mieszanej:

 

• ma lekką formułę, która nie obciąża skóry i nie zostawia na niej tłustej warstwy,

 

• nie gromadzi się w załamaniach skóry i zmarszczkach, nie wałkuje się, łatwo go rozprowadzić,

 

• jest niekomedogenny, czyli nie zatyka porów, co mogłoby powodować nasilone wydzielanie sebum, stany zapalne i widoczne zaskórniki,

 

• zapewnia odpowiednie krycie niedoskonałości (zwykle od średniego do mocnego),

 

• ujednolica koloryt i wyrównuje strukturę skóry,

 

• ma działanie matujące, ale nie wysuszające,

 

• zapewnia naturalne wykończenie bez efektu maski,

 

• dobrze i długo się trzyma, nie „waży” się pod wpływem wilgoci i ciepła,

 

- nie wysusza i nie ściąga skóry.

 

Maybelline Fit Me Matte+Poreless to podkład idealny do cery mieszanej (może być stosowany do wszystkich rodzajów skóry) – absorbuje sebum i matuje skórę, jednocześnie dbając o jej nawilżenie i zdrowy, promienny wygląd.

 

Podkład do cery mieszanej, trądzikowej

Skóra mieszana z widocznymi niedoskonałościami wymaga tak naprawdę potrójnego działania:

 

• Strefa T – matowienie,

 

• Policzki – nawilżanie,

 

• Maskowanie niedoskonałości – bez efektu maski. 

 

Osoby ze skórą mieszaną i trądzikową często rezygnują z podkładów silnie kryjących i matujących z obawy przed uczuciem ściągania i przesuszenia skóry. Tymczasem dobrze dobrany, odpowiednio nałożony kryjący podkład do cery mieszanej z niedoskonałościami pozwoli ci przez wiele godzin cieszyć się nieskazitelną cerą i komfortem. Najlepiej jest nakładać go techniką stemplowania (np. czystą, lekko zwilżoną gąbeczką), bo wtedy najłatwiej jest uzyskać odpowiedni stopień krycia.

 

Długotrwały podkład Maybelline Super Stay Active Wear 30H zapewni skórze problematycznej mocne krycie na wiele godzin, a jednocześnie dzięki ultralekkiej formule nie obciąży jej i nie przesuszy. To bardzo dobry podkład do cery mieszanej i tłustej, a także dla osób aktywnych, które zawsze chcą wyglądać perfekcyjnie i jednocześnie naturalnie.

 

Dobry podkład do cery mieszanej, wrażliwej

Skóra wrażliwa to najczęściej skóra sucha, więc objawy podrażnienia (zaczerwienienie, pieczenie, świąd) zwykle będą pojawiały się w przypadku cery mieszanej w obszarze policzków, ponieważ skóra w strefie T jest bardziej odporna i mniej reaktywna na czynniki zewnętrzne.

 

Jaki podkład do cery mieszanej wrażliwej zatem wybrać? Na pewno warto szukać kosmetyków oznaczonych jako hipoalergiczne – nie zawierają one substancji najczęściej drażniących i uczulających, więc ryzyko niepożądanej reakcji jest zminimalizowane. Podkład do mieszanej cery z cechami wrażliwości powinien zapewniać działanie intensywnie nawilżające i łagodzące, tak aby wzmacniać barierę ochronną skóry i zapobiegać nasileniu podrażnień.

 

W przypadku skóry wrażliwej dochodzi bowiem do uszkodzenia bariery hydro-lipidowej naskórka, co z jednej strony nasila przesuszenie, a z drugiej powoduje większą przenikalność szkodliwych czynników zewnętrznych przez naskórek. Dlatego bardzo dbaj przede wszystkim o nawilżenie takiej skóry, aby wzmocnić jej właściwości obronne i przywrócić jej równowagę.

 

Cera mieszana – podkład na lato

Cera mieszana może w ciągu roku nie sprawiać większych kłopotów w pielęgnacji i make-upie (jeśli wiesz, jak o nią dbać), natomiast w okresie letnim możesz zaobserwować z jednej strony jej mocniejsze błyszczenie się, a z drugiej – nasilone objawy przesuszenia. To wina przede wszystkim czynników środowiskowych, na jakie jesteśmy narażeni w okresie letnim lub podczas podróży (suche i gorące powietrze, promieniowanie UV, zwłaszcza gdy nie stosujesz kremów z filtrami, słona morska woda, wiatr, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach i inne).

 

Wiele osób obserwuje latem chwilową poprawę problematycznej skóry (np. mniejszą skłonność do wyprysków) – niestety, wysuszone gruczoły łojowe szybko zaczynają nadrabiać zaległości intensywnym wydzielaniem sebum, co powoduje świecenie się twarzy i niedoskonałości. W tym samym czasie w suchych partiach twarzy zwykle dochodzi do pogłębienia objawów odwodnienia.

 

Podkład do cery mieszanej na lato może też być przydatny dla osób ze skórą normalną, bezproblemową, która o tej porze roku może wykazywać cechy mieszanej – nie tylko mocniej się świeci w strefie T, ale też szybciej przesusza pod wpływem suchego, gorącego powietrza i słońca.  Zwróć na to uwagę i pamiętaj, że nie tylko kosmetyki pielęgnacyjne, ale również do makijażu warto zmieniać w ciągu roku w zależności od sezonu i aktualnych potrzeb skóry!

 

Podkład do cery mieszanej – czego unikać?

Czego unikać wybierając i stosując podkłady do skóry mieszanej? Podsumowując:

 

Zwróć uwagę na konsystencję podkładu. Zbyt gęsty i ciężki nie sprawdzi się w przypadku tłustej skóry w strefie T i może powodować jej mocniejsze świecenie. Szukaj podkładów o lekkiej konsystencji fluidu.

 

Podkłady do cery mieszanej mogą wręcz mieć lekką, wodnistą formułę oil-free. Jeśli masz jednak mocno przesuszone policzki, sprawdź, czy w tym obszarze nie wystąpi po ich aplikacji uczucie ściągania lub pieczenia.

 

Unikaj podkładów rozświetlających, z mocno świecącymi drobinkami – nałożone na strefę T będą potęgować wrażenie błyszczenia. Dobre podkłady dla cery mieszanej zapewniają ładny efekt promiennej, świeżej, aksamitnie wykończonej cery bez dodawania jej niepożądanego połysku.

 

Zwróć też uwagę na odpowiedni dobór koloru i odcienia – unikaj zbyt ciemnych podkładów, ponieważ będą podkreślać niedoskonałości i świecenie się skóry. Najlepiej szukać fluidów dopasowujących się kolorem do naturalnego odcienia skóry.

 

I pamiętaj o umiarze – zbyt duża ilość aplikowanego podkładu jest główną przyczyną nieudanego makijażu. Dobry podkład do cery mieszanej kryjący zapewni idealny efekt bez konieczności nakładania wielu warstw. Zawsze możesz go wzmocnić, jeśli będzie taka potrzeba.

 

Makijaż potrzebuje poprawek w ciągu dnia? Nigdy nie dokładaj kolejnej warstwy pudru lub podkładu bez „osuszenia” skóry czystą chusteczką lub bibułkami matującymi. W przeciwnym razie obciążysz skórę, która straci świeżość, podkład może też zacząć się ważyć i wałkować. Jeśli zależy ci na utrzymaniu efektu przez wiele godzin, wybierz długotrwały podkład do cery mieszanej.