ZALETY I RODZAJE PODKŁADU ROZŚWIETLAJĄCEGO

Zalety i rodzaje podkladu rozswietlajacego maly

 

 

Podkład rozświetlający skórę sprawdzi się nie tylko w makijażu wieczorowym, ale również dziennym. Nadaje twarzy promienny, świeży i młodzieńczy wygląd, sprawia, że skóra wydaje się bardziej gładka i aksamitna. Jak wybrać najlepszy podkład rozświetlający i go stosować? Podpowiadamy!

 

Co wyróżnia podkład rozświetlający?

Podkłady rozświetlające sprawiają, że szara, ziemista, sucha cera nabiera promiennego blasku. Oczywiście, rozświetlenie to nie to samo co świecenie i błyszczenie się skóry, wynikające z nadprodukcji sebum. Taki efekt nigdy nie wygląda zdrowo i atrakcyjnie. Natomiast rozświetlona skóra staje się wypoczęta i świeża, co wpływa też na młodszy wygląd całej twarzy.

 

Podkłady rozświetlające zawdzięczają swoje właściwości dwóm rodzajom składników:

 

• dzięki drobinkom odbijającym światło optycznie sprawiają, że skóra błyskawicznie staje się aksamitnie gładka i promienna, mniej widoczne są też na niej zmarszczki i nierówności,

 

• dzięki aktywnym składnikom pielęgnacyjnym, takim jak niezastąpiona witamina C, pobudzają mikrokrążenie w skórze, przeciwdziałają jej szaremu, ziemistemu kolorytowi, rozjaśniają koloryt, przywracają twarzy zdrowy, młodzieńczy blask. Dodatkową zaletą podkładu rozświetlającego z witaminą C jest jego działanie przeciwstarzeniowe (ochrona przed stresem oksydacyjnym) i odmładzające (ujędrnia skórę, pobudzając w niej produkcję kolagenu). Dlatego podkład rozświetlający tego typu będzie idealnym wyborem w przypadku skóry dojrzałej.

 

Co jeszcze powinno wyróżniać dobry podkład rozświetlający?

 

• Lekka konsystencja, która ułatwia jego aplikację i sprawia, że fluid dosłownie stapia się ze skórą. Szczególnie podkład rozświetlający na lato powinien mieć taką formułę.

 

• Działanie nawilżające to też typowa cecha podkładów rozświetlających. Jeśli nałożysz podkład odbijający światło na suchą skórę, tylko podkreślisz zmarszczki i nierówną strukturę.

 

• Zdolność dopasowywania się do naturalnego koloru skóry. To bardzo ważne, bo zbyt jasny podkład rozświetlający może stworzyć wrażenie maski i niepożądanego, zbyt wilgotnego błysku.

 

Podkład rozświetlający i jego rodzaje

Podkłady rozświetlające najczęściej są dostępne w formie lekkiego fluidu, który pozwala precyzyjnie i szybko zamaskować niedoskonałości, błyskawicznie nadając twarzy wypoczęty wygląd.

 

Ponadto możesz też znaleźć na rynku sypkie podkłady rozświetlające o mineralnym składzie, wzbogacone w drobinki odbijające światło. Zawarta w nich mika dobrze pochłania sebum, będzie to więc idealny podkład rozświetlający do cery mieszanej.

 

Rzadko natomiast stosuje się podkłady rozświetlające w kompakcie – mają gęstszą konsystencję i zwykle większe właściwości kryjące lub matujące.

 

Jeśli twoja skóra jest nieskazitelna, tylko brakuje jej świeżości, możesz też zdecydować się na lekki krem BB o działaniu rozświetlającym.

 

Do jakiego makijażu pasuje podkład do twarzy rozświetlający?

Makijaż dzienny – podkład rozświetlający sprawi, że skóra będzie wyglądać na wypoczętą, zrelaksowaną, promienną, świeżą, aksamitnie gładką. Taki podkład jest niezbędny, jeśli planujesz naturalny makijaż w stylu „make-up no make-up”. Wystarczy wtedy tylko podkreślić rzęsy tuszem, wyczesać brwi i musnąć usta błyszczykiem, aby wyglądać perfekcyjnie! Lekki rozświetlający podkład na lato pięknie odbija słońce, co dodatkowo nadaje skórze świeży i atrakcyjny wygląd. Pamiętaj jednak, aby był to podkład rozświetlający z filtrem SPF.

 

Makijaż wieczorowy – rozświetlona skóra pięknie komponuje się z makijażem w stylu glam, wystarczy popatrzeć na zdjęcia gwiazd na czerwonym dywanie! Podkład rozświetlający sprawia, że skóra wydaje się bardziej gładka i lepiej odbija światło, dzięki czemu na zdjęciach i filmach z imprezy wygląda zawsze pięknie!

 

Makijaż biznesowy – dobre podkłady rozświetlające sprawdzą się też w profesjonalnym make-upie, zwłaszcza gdy twoim problemem jest ziemista, szara, zmęczona skóra, np. po przepracowanej nocy bądź długiej podróży. Taki fluid błyskawicznie zdejmuje ze skóry objawy zmęczenia i stresu, sprawia, że nawet robiąc minimalistyczny make-up oczy i ust wyglądasz zdrowo, profesjonalnie i przekonująco!

 

Makijaż ślubny – w ten dzień na pewno chcesz wyglądać jak księżniczka! Podkład rozświetlający sprawi, że skóra będzie nieskazitelna i pełna młodzieńczego blasku. Warto szukać kosmetyków o przedłużonej trwałości i dobrym kryciu, aby makijaż nie rozmazywał się w trakcie zabawy lub pod wpływem emocji. Wybierz podkład rozświetlający kryjący, jeśli masz skórę szarą, zmęczoną, ziemistą. To też najlepszy wybór dla pań w dojrzałym wieku.

 

Dlaczego warto zastosować podkład rozświetlajacy?

Jeśli jeszcze nie stosowałaś podkładu działającego rozświetlająco, najwyższa pora spróbować – na pewno docenisz jego zalety! Podkład rozświetlający:

 

• błyskawicznie zapewnia skórze wypoczęty, świeży wygląd,

 

• odbijając światło niweluje drobne zmarszczki i nierówności, dzięki czemu twarz po prostu wydaje się młodsza,

 

• zwykle ma też właściwości nawilżające, dzięki czemu zapobiega przesuszeniu, ściągnięciu i zaczerwienieniu skóry,

 

• niweluje objawy stresu, zmęczenia, nieprzespanej nocy,

 

• wyrównuje koloryt skóry, zapewniając jej idealnie gładkie, aksamitne wykończenie,

 

• zawarte w nim składniki poprawiają kondycję skóry, np. witamina C nie tylko rozjaśnia i rozświetla skórę, ale też dodatkowo działa antyoksydacyjnie i odmładzająco, a witamina E nawilża, niweluje szkodliwy wpływ wolnych rodników, łagodzi podrażnienia,

 

• nie obciąża i nie przetłuszcza cery, zapewnia naturalny efekt „drugiej skóry”, nie tworzy „maski”.

 

Można powiedzieć, że każdy podkład rozświetlający będzie mieć działanie anti-aging, ponieważ promienna, pełna blasku skóra zawsze wygląda na młodszą niż szara, zmęczona i matowa. Jest to więc idealny wybór dla kobiet w wieku dojrzałym.

 

Po podkład rozświetlający często też sięgają młode dziewczyny, które preferują lekki, naturalny makijaż „nude” – jego podstawą jest zadbana, wypielęgnowana, świeża i wypoczęta cera, a taki efekt zapewnia właśnie rozświetlający podkład do twarzy.

 

Jak poprawnie aplikować rozświetlający podkład?

Podkład rozświetlający w płynnej formie możesz nałożyć trzema technikami:

 

Palcami – to najłatwiejszy sposób! Najlepiej najpierw nabrać odrobinę podkładu i punktowo nałożyć go na czoło, nos, brodę i policzki, a następnie rozetrzeć delikatnie palcami od środka do boków. Palce mają wiele zalet – ciepły dotyk skóry ułatwia rozprowadzenie podkładu, mało podkładu się marnuje (fluid tak łatwo nie wchłonie się w opuszki palców jak np. w gąbeczkę), możesz precyzyjnie dotrzeć w każdy zakamarek twarzy, np. w skrzydełka nosa, kontrolujesz ilość fluidu, nie musisz też martwić się o higienę – wystarczy przed aplikacją podkładu umyć palce ciepłą wodą z mydłem!

 

Gąbeczką typu beauty blender – najpierw zmocz gąbeczkę i odciśnij z wody, dzięki temu nie będzie chłonęła tak bardzo podkładu, a jego aplikacja będzie łatwiejsza. Podkład możesz lekko rozcierać albo nakładać ruchem stemplującym – wtedy uzyskasz bardziej jednolite pokrycie skóry. Pamiętaj o dokładnym umyciu i osuszeniu gąbeczki po zastosowaniu – brudna, wilgotna stwarza idealne środowisko do namnażania bakterii, co może przyczynić się do nasilenia niedoskonałości na skórze.

 

Pędzlem (do podkładu stosowane są specjalne płaskie pędzle bądź tzw. flat top) – metoda ta jest często wybierana przez profesjonalistów i wymaga najwięcej wprawy. Podobnie jak w przypadku gąbeczki, najlepiej zastosować technikę stemplowania i bezwzględnie pamiętać o utrzymaniu pędzla w czystości.

 

Najczęstsze błędy w stosowaniu podkładu rozświetlającego

Zły dobór podkładu do potrzeb skóry – podkład rozświetlający nawilżający będzie miał nieco inne właściwości niż podkład rozświetlający dla cery mieszanej o działaniu matującym i kryjącym. Warto to uwzględnić w wyborze podkładu, aby uzyskać jak najlepszy efekt!

 

Nieodpowiedni dobór odcienia – najbardziej naturalnie wygląda podkład idealnie dobrany do naturalnego koloru i, co ważne, tonacji skóry. Zbyt jasny lub zbyt ciemny będzie wyglądać sztucznie, zbyt chłodny zwykle powoduje, że twarz sprawia wrażenie zmęczonej, a zbyt ciepły podkreśla wszelkie niedoskonałości i zmarszczki. Źle dobrany kolor zamiast ożywić i odmłodzić twarz, może ją postarzyć i sprawić, że będzie wyglądała na przetłuszczającą się, a nie rozświetloną. Jak wybrać najlepszy kolor? Rób to zawsze przy świetle dziennym (w wielu drogeriach sztuczne światło imituje naturalne), aplikując podkład najlepiej na linię żuchwy, a nie dłoń (tutaj skóra ma zwykle inny odcień). Wybierz trzy kolory, które wydają ci się najlepsze – ten, który stopi się z cerą, będzie tym idealnym!

 

Zbyt duża ilość podkładu – przesada nigdy nie jest wskazana, jeśli zależy ci na naturalnym efekcie. A pamiętaj, że głównym zadaniem podkładu rozświetlającego jest nadanie skórze lekkości i świeżości. Jeśli przedobrzysz z jego ilością, cera będzie wyglądać na obciążoną, może też zacząć się nieładnie świecić.

 

Szyja odcinająca się kolorystycznie od twarzy – nigdy nie powinno kończyć się aplikacji podkładu na brodzie! Zawsze powinnaś przeciągnąć go na szyję, aby ujednolicić jej kolor z całą twarzą, w przeciwnym razie będziesz wyglądać sztucznie, jakbyś włożyła maskę.

 

Zbyt dużo połysku na skórze – podkład rozświetlający możesz połączyć z aplikacją rozświetlacza, ale pamiętaj, że i w tym przypadku przesada nie jest wskazana. Wiele kobiet w dojrzałym wieku ma tendencję do mocnego rozświetlania skóry – w myśl zasady, że to optycznie odmładza twarz. Jeśli jednak wybłyszczysz się zbyt mocno, efekt będzie odwrotny od zamierzonego – podkreślisz w ten sposób zmarszczki!

 

Najlepsze podkłady rozświetlające – nasze propozycje

Wśród podkładów Maybelline znajdziesz dwa bestsellerowe produkty zapewniające skórze promienny wygląd. To:

 

Podkład nawilżający Maybelline Affinitone – to dobry podkład rozświetlający do cery suchej, który łączy wiele korzyści: kryje niedoskonałości, nawilża skórę, zapewniając jej świeży i wypoczęty wygląd. Wysokiej rozdzielczości pigmenty HD płynnie wtapiają się w cerę, gwarantując perfekcyjne dopasowanie podkładu do koloru skóry. To idealny wybór do skóry zmęczonej, szarej, pozbawionej blasku, przesuszonej.

 

Podkład rozświetlający Maybelline Fit Me Luminous+Smooth – lekki podkład z witaminą E i pochodną witaminy C, który idealnie dopasowuje się do kolorytu skóry, kryjąc niedoskonałości, nawilżając i dodając blasku. Zawiera też filtr SPF 18.

 

Podsumowanie

Podkład rozświetlający sprawdzi się zarówno w makijażu dziennym, jak i wieczorowym. To idealny wybór, jeśli twoja skóra jest szara, zmęczona, sucha, pozbawiona świeżości – niezależnie od wieku! W przypadku młodych dziewczyn umożliwi uzyskanie pięknego efektu „make-up no make-up” stanowiąc bazę całego makijażu, a u pań dojrzałych – zapewni widoczne odmłodzenie skóry, pod warunkiem że nie przesadzisz z nabłyszczaniem skóry innymi kosmetykami z drobinkami rozświetlającymi.

 

Jaki podkład rozświetlający wybrać? To zależy od potrzeb twojej skóry i oczekiwanego efektu. Na pewno pożądaną cechą podkładów rozświetlających jest lekkość i zdolność dopasowywania się do naturalnego kolorytu skóry – zwróć na to uwagę! Mogą też mieć dodatkowe właściwości pielęgnacyjne, np. nawilżające, regenerujące, antyoksydacyjne, łagodzące podrażnienia, rozjaśniające. W przypadku skóry mieszanej warto poszukać podkładu lekko matującego czy kryjącego, aby zamaskować niedoskonałości. I pamiętaj, że rozświetlanie nie ma nic wspólnego z niezdrowym błyszczeniem się skóry wskutek nadprodukcji sebum. Także skóra mieszana i tłusta może i powinna być promienna, aksamitnie gładka, świeża. A takie właśnie efekt zapewni ci idealnie dobrany, lekki, nieobciążający podkład rozświetlający!