DOBRANIE ODCIENIA PODKŁADU PRZEZ INTERNET – CZY TO MOŻLIWE?

Dobranie odcienia podk C5 82adu przez internet czy to moz CC 87liwe maly

 

Odpowiedni dobór koloru podkładu to podstawa udanego makijażu i perfekcyjnego wykończenia cery. Nie zawsze jest to łatwe, nawet gdy masz możliwość wypróbować kosmetyk na swojej skórze w sklepie. Tymczasem coraz więcej osób decyduje się na zakup podkładów przez Internet – jak je wybierać, aby uniknąć wpadki? Jak czytać oznaczenia kolorów na opakowaniach? Podpowiadamy!

Na co zwrócić uwagę, wybierając odcień podkładu?

Warto pamiętać o najważniejszych zasadach, które pozwolą ci wybrać idealny odcień podkładu – zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i online:

Kolor podkładu powinien idealnie pasować do tonacji twojej skóry, dosłownie się z nią stapiać kolorystycznie. Nie chodzi więc tutaj tylko o to, czy jest jasny, średni, czy ciemny, ale też o to, jaki ma odcień: ciepły, neutralny czy chłodny. Często tonacje są oznaczone literkami, np.: N – neutralny, W – ciepły (od ang.: warm) czy C – zimny (od: cool).

Wiele podkładów ma uniwersalną tonację, która stanowi zrównoważone połączenie pigmentów żółtych (neutralizujących zaczerwienienia) i różowych (które rozświetlają zmęczoną, szarą cerę). Potrafią idealnie dopasowywać się do karnacji, co ułatwia odpowiedni wybór koloru.

Zbyt jasny kolor nadaje twarzy zmęczony, chory lub sztuczny wygląd, a zbyt ciemny – postarza i podkreśla zmarszczki oraz niedoskonałości. Jeśli chcesz przyciemnić kolor skóry i stworzyć wrażenie lekkiej opalenizny, użyj pudru brązującego, a nie ciemniejszego podkładu!

Podkład powinien mieć taki sam odcień jak skóra, a więc zimne kolory fluidów (np. fair porcelain) będą pasować do chłodnej tonacji skóry, a ciepłe (np. golden light) do tej z domieszką koloru żółtego czy złotego. Generalnie chodzi o to, aby po nałożeniu podkład stopił się idealnie z odcieniem skóry i nie wyglądał sztucznie. W sklepie możesz po prostu przetestować różne odcienie podkładów na swojej skórze – ten, który dosłownie „zniknie” po aplikacji, będzie tym najlepszym. A jak dobrać podkład przez internet?

Dobieranie podkładu przez internet – czy to możliwe?

Jak najbardziej, pod warunkiem że umiesz dokładnie określić tonację i kolor swojej skóry. To punkt wyjścia. Zastanów się, czy masz skórę jasną, średnią, czy ciemną i jakie pigmenty w niej są widoczne: zimne czy ciepłe. Następnie wykonaj kolejne kroki:

Zerknij na próbniki podkładów prezentowane na stronie internetowej, aby wybrać ten najlepszy – choć zawsze pamiętaj, że kolory na zdjęciach i grafikach mogą różnić się od tych rzeczywistych i nie zawsze możesz mieć pewność, że kierując się wyłącznie obrazkiem wybierzesz podkład idealny dla siebie.

Wczytaj się w oznaczenia na opakowaniach – już w nich kryje się dużo informacji na temat koloru i odcienia podkładu.

Dobrym pomysłem jest też podpatrywanie gwiazd lub influencerek, które testują różne podkłady i pokazują efekty w internecie. Znajdź filmik, na którym osoba o twoim typie urody i podobnej karnacji testuje różne odcienie podkładu, jaki chcesz kupić – może to być dla ciebie cenna wskazówka.

Nieocenioną pomocą będą też wirtualne aplikacje, takie jak Virtual Try On Maybelline, które pozwalają online przymierzyć podkład w wybranym kolorze!

Jak dobrać podkład do twarzy przez internet?

Przede wszystkim zapoznaj się dokładnie z oznaczeniami kolorów i odcieni podkładów stosowanymi przez producenta. Niektórzy stosują określenia N, W i C, ale w większości przypadków już same nazwy oddają dokładnie kolor, jego nasycenie i tonację, przykładowo:

- fair porcelain – bardzo jasny, chłodny, porcelanowy,

- porcelain – jasny i chłodny,

- ivory – kość słoniowa, czyli jasny i dosyć ciepły,

- natural beige – średni kolor beżowy, łączący odcienie ciepłe z chłodnymi,

- opal rose – jasny, chłodny, z domieszką różowych pigmentów,

- vanilla – neutralny, średni,

- vanilla rose – neutralny, ale wpadający w chłodne odcienie,

- golden light – jasny, złocisty.

Dodatkowo niektórzy producenci wskazują na stopień nasycenia kolorem, np. możesz się spotkać z: light beige / medium beige / dark beige. Oznacza to, że te podkłady mają ten sam kolor i tonację, ale możesz je dostać od jasnego, przez średni, aż po ciemny.

Zwróć jednak uwagę, że podkłady określone tymi samymi nazwami u różnych producentów mogą mieć nieco odmienne odcienie. 

Jak dobrać kolor podkładu przez internet, czyli poznaj swoją cerę

Jak rozpoznać odcień skóry? To bardzo proste! Oczyść dokładnie skórę twarzy, odczekaj, aż się uspokoi (nie powinna być chwilę wcześniej pocierana ani rozgrzana), a następnie przyjrzyj się jej w dziennym świetle. I tak:

- Skóra o chłodnym odcieniu wpada w porcelanowy, różowy lub niebieski odcień. Zwykle najlepiej wygląda w srebrnych dodatkach. Charakterystyczne są też niebiesko-fioletowe żyłki widoczne na nadgarstku.

- Skóra o ciepłym odcieniu ma domieszkę pigmentu żółtego, brzoskwiniowego lub złoto-pomarańczowego. Najładniej komponuje się z nią złota biżuteria. Żyłki na nadgarstku są zielonkawe.

- Skóra neutralna lubi zarówno srebro i złoto, może mieć lekko oliwkowy odcień. Pasują do niej odcienie oznaczone jako neutralne.

Możesz też wykonać popularny test z białą kartką – pamiętaj, aby zawsze robić to w świetle dziennym, po dokładnym oczyszczeniu skóry. Przyłóż do skóry białą kartkę. Sprawdź w lustrze, jaki odcień przyjmuje twoja skóra w zestawieniu z bielą:

- jeśli wydaje się żółta lub złota, oznacza to, że ma ciepłą tonację,

- jeśli wydaje się różowa lub niebieska – jest to cera chłodna.

Elektroniczne dobieranie podkładu na stronie Maybelline

W odpowiednim dobrze koloru i odcienia podkładu pomogą ci też innowacyjne narzędzia internetowe, takie jak Virtual Try On Maybelline. Możesz wrzucić swoje zdjęcie lub pokazać twarz przez kamerkę komputera lub smartfona, aby zyskać możliwość wirtualnego przetestowania różnych odcieni dowolnego podkładu (i każdego innego kosmetyku) z oferty Maybelline. Rób to w ciągu dnia, siedząc przodem do okna, tak aby skóra była oświetlona naturalnym światłem.

Virtual Try On Maybelline – instrukcja krok po kroku

Aplikacja VTO (Wypróbuj wirtualnie) jest dostępna na stronie internetowej Maybelline. Wystarczy kliknąć w odpowiednią zakładkę Virtual Try On Maybelline i wybrać, czy chcesz się pokazać przez kamerkę, czy wrzucić swoje zdjęcie. Pamiętaj jednak, aby do wirtualnego make-upu zawsze mieć oczyszczoną, równomiernie oświetloną (bez cieni i rozbłysków) skórę.

Następnie wybierz, co chcesz testować – w tym przypadku będzie to kategoria: twarz i podkłady. Wybierasz konkretny rodzaj fluidu i po kliknięciu jego odcienia zobaczysz, jak się prezentuje na twojej skórze. To doskonała pomoc, która pozwala bezproblemowo dobrać idealny podkład online.

Jak dobrać kolor podkładu przez internet – podsumowanie

Wybór odpowiedniego podkładu powinien uwzględniać nie tylko typ skóry, ale też jej kolor i, co ważne, tonację. Jeśli umiesz je dokładnie określić, wybór podkładu przez internet nie będzie trudny. Bardzo pomocne będą też nowoczesne aplikacje internetowe, takie jak "wirtualna przymierzalnia" makijażu Maybelline.