Wybieramy podkład do cery suchej – 5 propozycji

WSZYSTKIE

Sucha skóra jest bardzo wymagająca nie tylko pod względem pielęgnacji, ale także makijażu. Jeśli jest ściągnięta, zaczerwieniona, łuszcząca się, trudniej jest wykonać na niej ładny, długo utrzymujący się make-up. Dlatego warto sięgnąć wtedy nie tylko po nawilżający krem, ale też po podkład do cery suchej. W zależności od potrzeb i rodzaju może to być podkład do cery suchej i mieszanej, podkład do cery suchej naczynkowej, podkład do cery suchej i wrażliwej lub podkład do skóry suchej i alergicznej.

Sucha skóra – czym się charakteryzuje?

Ludzki organizm w ok. 60% składa się z wody – aż 20% znajduje się w skórze, a z tego – ok. 70% w skórze właściwej. To właśnie z tych głębokich warstw pochodzi woda obecna w naskórku (ok. 10%), która przenika ku górnym warstwom na zasadzie różnicy stężeń osmotycznych (można powiedzieć, że jest „wypychana”), a następnie odparowuje.

Jeśli jej ubytek następuje szybko, np. wskutek uszkodzonej bariery hydro-lipidowej, wpływu czynników zewnętrznych czy nieodpowiedniej pielęgnacji, skóra staje się sucha – pojawia się na niej szorstkość, uczucie ściągania, pieczenie, a nawet swędzenie, mikropękanie czy tzw. rybia łuska. Suchość skóry nasila się też z wiekiem, co jest związane ze spadkiem ilości kwasu hialuronowego, który odpowiada za zatrzymywanie wody w skórze, mniejszą ilością NMF (naturalnego czynnika nawilżającego) oraz zmienionym składem lipidów w naskórku. Większość kobiet w okresie menopauzy skarży się na odczuwalne przesuszenie skóry.

Jakie są główne cechy skóry suchej?

W skórze suchej zaburzone są mechanizmy wiązania wody w skórze właściwej i przekazywania jej do naskórka, występuje też mniej lipidów, które są odpowiedzialne za szczelność bariery naskórkowej. Wszystko to wpływa na wygląd skóry:

- Skóra sucha jest na ogół dość jasna i cienka, ma skłonność do zaczerwienienia i rumienia.

- Jest matowa, często szara, ziemista, zmęczona, pozbawiona blasku i świeżości.

- Może na niej pojawić się powierzchniowe złuszczanie, a nawet mikropęknięcia, które sprzyjają stanom zapalnym. To właśnie dlatego najczęściej na podłożu suchej cery rozwijają się choroby alergiczne i dermatologiczne oraz skłonność do podrażnień.

- Skóra sucha szybciej się też starzeje – nieszczelna bariera naskórkowa powoduje, że łatwiej wnikają w nią czynniki zewnętrzne, przyspieszające degradację kolagenu, wiotkość, pojawianie się zmarszczek.

- W dotyku jest szorstka, brakuje jej gładkości i elastyczności, może dawać uczucie ściągania, pieczenia czy swędzenia.

W zależności od stopnia nasilenia problemu, objawów i przyczyn suchości wyróżnia się różne rodzaje skóry suchej:

- Skóra sucha – objawia się uczuciem napięcia i delikatnego ściągnięcia, powoduje przejściowy dyskomfort.

- Skóra bardzo sucha – ma nasilone objawy przesuszenia, takie jak utrzymujące się długo uczucie ściągnięcia, mikropęknięcia, drobne łuszczenie, wyraźna szorstkość w dotyku.

- Skóra przesuszona – skóra bardzo sucha, ale jej stan jest wywołany głównie czynnikami zewnętrznymi, np. ekspozycją na słońce, nieodpowiednią pielęgnacją.

- Skóra odwodniona – po umyciu jest mocno ściągnięta i piekąca, objawy takie mogą się też pojawiać i nasilać w ciągu dnia, występuje drobne łuszczenie naskórka; odwodnienie jest stanem przejściowym i może dotyczyć każdego rodzaju skóry.

Pamiętaj, że przesuszenie nie jest tylko cechą skóry suchej „z natury”. W większości przypadków suchej cery można się nabawić poprzez nieodpowiednią pielęgnację, ekspozycję na słońce, zanieczyszczenia, suche powietrze, mróz – bez odpowiedniej ochrony. Wtedy cechy cery suchej mogą wystąpić przejściowo także na skórze tłustej czy mieszanej. To częsty problem cery naczynkowej i wrażliwej oraz alergicznej, ze względu na jej budowę oraz naruszoną budowę warstwy hydro-lipidowej.

Jak dobrać podkład do cery suchej?

Skóra sucha wymaga kompleksowego nawilżania. Jeśli masz cienką, typowo suchą cerę, a nałożysz na nią podkład silnie matujący i kryjący przeznaczony do skóry tłustej, nawet po posmarowaniu jej wcześniej kremem nawilżającym może pojawić się uczucie ściągania czy lekkie zaczerwienienie (pamiętaj, że sebum też ma wpływ na odpowiednie nawilżenie skóry).

Dlatego zwróć uwagę, jaki rodzaj podkładu stosujesz – to właśnie nieodpowiedni wybór make-upu jest często przyczyną problemów ze skórą, np. jej nadmiernego przesuszenia lub przetłuszczania się. Pamiętaj, że dobry podkład to coś więcej niż tylko pigment ujednolicający koloryt skóry i maskujący niedoskonałości.

Dzięki silnym właściwościom pielęgnacyjnym podkład do suchej skóry wspomaga i uzupełnia działanie kremów. Dobre podkłady do cery suchej wykorzystują różne składniki i mechanizmy nawilżające:

- Zatrzymywanie wody w skórze – takie działanie mają np. kwas hialuronowy i naturalny składnik nawilżający (NMF), gliceryna.

- Wzmacnianie bariery hydro-lipidowej naskórka – szczelna warstwa ochronna zapobiega zbyt szybkiej ucieczce wilgoci z naskórka i jednocześnie wnikaniu substancji szkodliwych z zewnątrz, tutaj szczególnie cennym składnikiem są lipidy, np. ceramidy, witamina E.

- Działanie okluzyjne – naturalne woski (kiedyś częściej były to silikony, parafina, wazelina) tworzą na skórze fizyczną barierę zapobiegającą szybkiemu odparowywaniu wody.

Zwróć też uwagę na dodatkowe korzyści, jakie możesz zyskać, np. rozświetlenie szarej, ziemistej cery, rozjaśnienie przebarwień, łagodzenie podrażnień czy właśnie zmatowienie niepożądanego połysku. Podkład do cery suchej może odpowiadać na wszystkie potrzeby skóry narażonej na przesuszenie, dlatego warto wybrać jego odpowiedni rodzaj:

- podkład do cery suchej kryjący – idealny, jeśli masz widocznie na skórze niedoskonałości, np. blizny po trądziku, wypryski, przebarwienia,

- podkład do bardzo suchej skóry – spełni wymagania cery odwodnionej wskutek działania czynników zewnętrznych (np. podczas długiego lotu, podróży do kraju o gorącym, suchym klimacie, narażenia na silny mróz i wiatr), jego działanie docenią też kobiety w okresie menopauzy,

- podkład do cery suchej trądzikowej – zamaskuje niedoskonałości, zapobiegnie przesuszeniu skóry mogącemu wystąpić w następstwie terapii leczniczej, będzie też mieć działanie matujące,

- podkład do skóry suchej i wrażliwej – ma dodatkowe działanie kojące i łagodzące, wzmacnia barierę ochronną skóry,

- podkład dla cery suchej i naczynkowej – zamaskuje i zniweluje prześwitujące przez skórę naczynka, złagodzi rumień.

Dobry podkład do cery suchej – czym się charakteryzuje?

Zawiera bogactwo składników nawilżających, takich jak witamina E, gliceryna, kwas hialuronowy.

Podkład do skóry suchej powinien też być wzbogacony w składniki odżywcze, zmiękczające, regenerujące, np. doskonałe będzie masło shea lub naturalne olejki, np. arganowy.

Ważna jest lekka konsystencja, która nie tylko ułatwia aplikację, ale też zapobiega wnikaniu fluidu w tzw. suche zmarszczki (sieć drobnych zagnieceń), typowe dla skóry o zbyt niskim poziomie nawilżenia.

Ponieważ skóra sucha zwykle wygląda na szarą i zmęczoną, dobrze, aby podkład zawierał też składniki rozświetlające, które nadadzą jej promienny i zdrowy wygląd.

Jaki podkład do cery suchej i alergicznej?

Skóra sucha i jednocześnie alergiczna to poważny problem. Skóra alergiczna reaguje stanem zapalnym i podrażnieniem na określony czynnik uczulający, nawet jeżeli podamy go w niewielkim stężeniu – jeśli alergen jest obecny w podkładzie, reakcja zwykle pojawi się szybko, w ciągu kilku-kilkunastu minut (obrzęk twarzy, zaczerwienienie, swędzenie).

Dlatego powinnaś dokładnie przeczytać skład podkładu, zanim się zdecydujesz na jego zakup, aby mieć pewność, że nie ma w nim substancji, na jaką jesteś uczulona (może to być np. zapach, barwnik albo konserwant).  Zwykle alergicy dobrze wiedzą, co im szkodzi – pomocne jest na pewno wykonanie testów alergicznych. Najlepiej, aby podkład do suchej cery alergicznej był oznaczony jako hipoalergiczny.

Jaki podkład do cery suchej i wrażliwej?

Cera wrażliwa najczęściej jest sucha – jej typową cechą jest uszkodzona bariera ochronna, co powoduje szybką ucieczkę wody ze skóry, a jednocześnie ułatwia wnikanie substancji podrażniających (np. zawartych w aplikowanych kosmetykach) w głębsze warstwy naskórka.

Czym wrażliwość różni się od alergii? Nie mówimy tutaj o uczuleniu na określony składnik zawarty w kosmetyku, ale o skłonności do podrażnień pod wpływem różnych czynników (np. kosmetyków, diety, stresu, klimatyzacji, a nawet suchego powietrza). Skóra wrażliwa może reagować na wiele różnych czynników – i to nie zawsze tak samo, wszystko zależy od jej kondycji. Można więc powiedzieć, że jej cechą charakterystyczną jest powtarzający się lub stały stan podrażnienia. Możesz mieć skórę wrażliwą, ale nie alergiczną i odwrotnie.

Podkład do suchej wrażliwej cery powinien być przebadany hipoalergicznie, co oznacza, że nie zawiera składników najczęściej uczulających i podrażniających skórę, więc ryzyko niepożądanej reakcji będzie po prostu mniejsze.

Jaki podkład dla cery suchej i trądzikowej?

Skóra trądzikowa też może wykazywać okresowo objawy przesuszenia – szczególnie gdy stosujesz nieodpowiednią pielęgnację, np. agresywne środki myjące i kremy na bazie alkoholu. Przesuszenie skóry może też być następstwem stosowania zaleconej przez lekarza dermatologa terapii miejscowej na bazie izotretynoiny lub antybiotyków. Wtedy nawilżanie skóry jest bardzo ważne.

Na rynku są dostępne podkłady przeznaczone do skóry trądzikowej ze składnikami regulującymi wydzielanie sebum, działającymi przeciwzapalnie i jednocześnie nawilżającymi. Jeśli jednak potrzebujesz zamaskować niedoskonałości i chcesz wyglądać nieskazitelnie, warto sięgnąć po długotrwały podkład do cery suchej o właściwościach dobrze kryjących, który jednak nie ściągnie twarzy i nie zrobi na niej maski.

Dobrym wyborem będzie Maybelline Superstay Active Wear 30H – długotrwały podkład o ultralekkiej formule, który zapewnia doskonałe krycie niedoskonałości na wiele godzin. To idealny podkład do cery suchej z niedoskonałościami, a także dla kobiet aktywnych.

Jaki podkład do cery suchej i naczynkowej?

Skóra naczynkowa często jest cienka i wrażliwa, powinna więc być traktowana w podobny sposób jak cera sucha i wrażliwa. A więc bardzo delikatnie! Na rynku, głównie w aptekach, znajdziesz specjalne dermatologiczne fluidy do cery naczynkowej, które zawierają składniki wzmacniające naczynia krwionośne i ewentualnie niwelujące optycznie rumień, ale tak naprawdę bardzo dobrym wyborem będzie lekki podkład nawilżający, np. z witaminą E.

Maybelline Affinitone idealnie kryje niedoskonałości i zaczerwienienie, a jednocześnie intensywnie nawilża skórę i zapewnia jej świeży, promienny wygląd. Do wyboru masz aż 8 odcieni, które dzięki zawartości pigmentów wysokiej rozdzielczości HD wtapiają się w cerę i dopasowują do jej kolorytu. To idealny podkład dla suchej skóry, a także dobry podkład do cery suchej i naczynkowej.

Pamiętaj, że cera naczynkowa ma chłodny odcień (z domieszką niebieskiego), taka więc powinna być tonacja podkładu. Aby zneutralizować rumień, możesz też zastosować specjalną bazę w zielonkawym kolorze.

Jaki podkład do cery suchej z przebarwieniami?

Główną przyczyną przebarwień jest nadmierna ekspozycja twarzy na słońce bez należytej ochrony – promienie UV i suche powietrze powodują też spadek nawilżenia i przesuszenie skóry. Dlatego często skóra przebarwiona to skóra odwodniona.

W jej przypadku sprawdzą się najlepiej podkłady nawilżające i jednocześnie rozjaśniające, o dobrym kryciu (wcale nie jest tak łatwo zamaskować ciemne plamy na twarzy), wzbogacone w filtr SPF. Właściwości rozświetlające nadadzą skórze promienny, aksamitnie gładki, świeży, młodzieńczy wygląd (przebarwienia postarzają nawet bardziej niż zmarszczki!) oraz ujednolicą jej koloryt.

Bardzo dobrym wyborem będzie podkład rozświetlający Maybelline Fit Me Luminous+Smooth z witaminą E i pochodną witaminy C, która ma działanie rozjaśniające i rozświetlające. Zawiera też SPF 18.

Jak przygotować suchą skórę do makijażu?

Przesuszona, łuszcząca się skóra z odstającymi skórkami to fatalne „płótno” dla make-upu. Dlatego zadbaj o jej dobre przygotowanie do nałożenia podkładu:

Skóra powinna być dobrze oczyszczona – nigdy nie nakładaj makijażu na zanieczyszczoną twarz, bo dojdzie do zatkania porów i nasilenia problemów dermatologicznych. Najlepszy podkład do cery suchej będzie źle wyglądał i krótko się utrzymywał, jeśli nie zadbasz wcześniej o przygotowanie skóry. Pamiętaj, że twarz trzeba oczyszczać także rano, po śnie – aby zmyć z niej zanieczyszczenia, kurz, resztki sebum i pot.

Przed aplikacją podkładu nałóż na suchą skórę krem nawilżający, a najlepiej serum i krem o takim działaniu. Sam makijaż – nawet jeśli jest to podkład do cery bardzo suchej – nie wystarczy, aby zapewnić skórze odpowiednie nawilżenie.

Jeśli skóra jest szorstka, warto ją delikatnie złuszczyć. Nieodpowiednio dobrane peelingi chemiczne mogą ją dodatkowo przesuszać, dlatego stosuj je ostrożnie lub postaw na peelingi enzymatyczne i drobnoziarniste. Warto sięgać po nie nawet raz na 1-2 tygodnie, dzięki czemu skóra będzie gładka, miękka i zawsze gotowa na wykonanie make-upu!

Dobrze też jest nałożyć pod podkład krem z filtrem (lub wybrać fluid z SPF), zwłaszcza latem – promieniowanie UV jest jednym z czynników odpowiedzialnych za przesuszenie skóry.

I jeszcze jedna ważna rada – pij odpowiednią ilość płynów (najlepiej wody), aby dostarczać tkankom wilgoć od środka. Brak nawodnienia organizmu jest jednym z głównych przyczyn przesuszenia skóry.

Podsumowując – każdy rodzaj skóry potrzebuje nawilżenia, utrzymanie równowagi hydro-lipidowej to podstawa utrzymania skóry w dobrej kondycji i zachowania młodego wyglądu. Pamiętaj, że dobry podkład do suchej skóry powinien być lekki i nieobciążający nawet wtedy, gdy zależy ci na formule mocno i długotrwale kryjącej niedoskonałości. Zwróć też uwagę na dodatkowe właściwości: podkład do cery bardzo suchej i wrażliwej będzie mieć działanie łagodzące i ochronne, a podkład do cery suchej i trądzikowej – matujące i kryjące. Najlepszy podkład do cery suchej to taki, który spełnia jej wszystkie potrzeby i doskonale uzupełnia działanie codziennej pielęgnacji.

Ups, wygląda na to, że nie jesteś zalogowany! Proszę Lub stwórz konto.