Podkład nawilżający – jaka cera szczególnie się z nim polubi?

WSZYSTKIE

Każda skóra potrzebuje nawilżania, nie tylko sucha. To podstawa jej dobrego wyglądu – dobrze nawodniona skóra jest gładka, elastyczna, wolniej się starzeje. Dlatego dobry nawilżający podkład przyda się na pewno w przypadku skóry suchej i szorstkiej, ale też normalnej czy mieszanej, a nawet tłustej, gdy jest narażona na przesuszenie, np. w okresie letnim.

Nawilżający podkład – dlaczego warto go stosować?

Podkłady nawilżające szybko przywracają suchej skórze komfort i dbają o jej odpowiednie nawodnienie. Dlaczego jeszcze warto je stosować?

- Mają lekką konsystencję, która błyskawicznie stapia się ze skórą, zapewniając naturalne wykończenie i wyrównanie kolorytu.

- Przywracają skórze promienny blask, sprawiają, że wygląda świeżo i zdrowo.

- Zapobiegają szorstkości i odstającym, łuszczącym się skórkom – typowy objaw skóry odwodnionej.

- Uelastyczniają, wygładzają i zmiękczają skórę, dzięki temu wygląda ona po prostu na młodszą i bardziej wypielęgnowaną.

- Dodatkowo stają się idealną bazą do aplikacji pozostałych kosmetyków do makijażu, takich jak puder brązujący czy róż do policzków. Jeśli skóra jest przesuszona, trudno będzie ci ładnie wykonturować twarz lub ożywić policzki różem.

- Dzięki lekkiej konsystencji jest dobrym rozwiązaniem latem, także w przypadku skór okresowo narażonych na przesuszenie, np. pod wpływem warunków zewnętrznych – dobry podkład nawilżający do cery mieszanej czy nawilżający podkład do cery tłustej nie obciąża skóry i nie daje niepożądanego efektu nadmiernego świecenia. Dobrym wyborem będzie też podkład nawilżająco-matujący.

- Podkład nawilżający do cery dojrzałej dodatkowo będzie mieć właściwości rozświetlające – z wiekiem skóra staje się nie tylko bardziej sucha, ale też traci blask, staje się szara, ziemista i zmęczona.

Nawilżający podkład do twarzy – czym się wyróżnia?

Dobry podkład do twarzy nawilżający powinien mieć następujące cechy:

- Lekka konsystencja, brak efektu maski na skórze.

- Bogactwo składników nie tylko zatrzymujących w skórze wilgoć, ale też odżywczych, np. witamin czy naturalnych olejków, które uelastyczniają i zmiękczają naskórek.

- Działanie antyoksydacyjne – dzięki temu podkład ma wszechstronne działanie przeciwstarzeniowe; idealnym duetem do walki z wolnymi rodnikami jest połączenie witaminy E z witaminą C, często wykorzystywane w podkładach.

- Zdolność dopasowywania się do karnacji i naturalnego kolorytu skóry.

- Zapewnienie aksamitnego wykończenia, skóra staje się miękka, elastyczna, idealnie gładka.

- Szybkie działanie – natychmiastowa ulga dla przesuszonej skóry.

Dobre podkłady nawilżające zapewniają efekt „drugiej skóry” i dbają o jej równowagę hydro-lipidową, tak aby zapobiec ucieczce wilgoci i przesuszeniu. Trzeba jednak pamiętać, że zawsze przed aplikacją podkładu – niezależnie od jego rodzaju – warto jest nałożyć na dobrze oczyszczoną skórę twarzy i szyi krem, dzięki czemu skóra będzie odpowiednio nawilżona i chroniona, a makijaż łatwiej się na niej rozprowadzi i dłużej utrzyma.

Jakie składniki powinien posiadać najlepszy podkład nawilżający?

Najczęściej stosuje się:

Kwas hialuronowy – ma silne właściwości higroskopijne, jedna cząsteczka ma zdolność wiązania wody w ilości do 1000 razy przekraczającej jej masę, dzięki czemu kwas hialuronowy jest jedną z najskuteczniejszych substancji nawilżających stosowanych w kosmetologii.

Witamina E – wbudowuje się w strukturę naskórka, wzmacniając barierę hydro-lipidową naskórka i chroniąc tym samym skórę przed ucieczką wilgoci, jest też silnym antyoksydantem, łagodzi też podrażnienia i stany zapalne.

Gliceryna – podobnie jak kwas hialuronowy jest humektantem, czyli ma zdolność wiązania wody, skutecznie zatrzymując wilgoć w skórze i zapobiegając jej przesuszeniu.  Dodatkowo ułatwia łączenie składników w kosmetykach i nadaje produktom przyjemną konsystencję. To częsty składnik produktów do cery suchej.

Olej arganowy – ma silne działanie przeciwstarzeniowe, antyoksydacyjne, odżywcze i nawilżające, zawiera naturalną witaminę E, karoteny, sterole i skwalan, który odbudowuje barierę ochronną skóry chroniąc ją przed przesuszeniem, szorstkością, utratą elastyczności i miękkości.

Filtry SPF – po podkłady nawilżające często sięgamy latem, bo wtedy skóra łatwo ulega przesuszeniu pod wpływem działania słońca i suchego, gorącego powietrza; niektóre z podkładów zawierają filtry przeciwsłoneczne – warto po nie sięgać na co dzień!

U kogo sprawdzi się podkład nawilżający?

Tak naprawdę u każdej osoby, która odczuwa problem z przesuszeniem skóry, nawet okresowo, objawiający się uczuciem ściągania, szorstkością, zaczerwienieniem, matowym, ziemistym kolorytem. Główne wskazania do stosowania podkładu nawilżającego to:

- Skóra sucha, bardzo sucha, przesuszona czy odwodniona (charakteryzująca się drobnym łuszczeniem).

- Skóra szara, matowa, ziemista, tzw. skóra palacza.

- Skóra eksponowana często na słońce i przez to narażona na przyspieszone fotostarzenie.

- Skóra w okresie menopauzy.

- Każda skóra (także normalna, mieszana, tłusta czy trądzikowa), która okresowo wykazuje cechy skóry suchej i przesuszonej.

Jakie czynniki sprzyjają przesuszeniu skóry? Poza uwarunkowaniami genetycznymi, związanymi z zaburzonym składem naskórka, są to przede wszystkim:

- Czynniki zewnętrzne, takie jak ekspozycja na promieniowanie UV, wiatr, mróz czy suche, gorące powietrze, np. podczas przebywania w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach – odwodniona, ściągnięta skóra jest typowym problemem stewardess, ponieważ wilgotność powietrza w samolocie jest bardzo niska, co powoduje „wyciąganie” wody z naskórka.

- Naturalny proces starzenia się skóry – już od 25. roku życia następuje stopniowy ubytek kwasu hialuronowego w tkankach, z wiekiem zmienia się też struktura bariery hydro-lipidowej naskórka, co sprzyja przesuszeniu skóry. Często osoby mające skórę tłustą w młodości, w wieku dojrzałym obserwują jej przesuszenie. Nasila się to szczególnie w okresie menopauzy, co jest związane ze spadkiem poziomu estrogenów – suchość skóry jest typowa dla kobiet w tym okresie.

- Brak nawodnienia od środka – picie zbyt małych ilości wody! Osoba dorosła powinna dziennie pić co najmniej 2,5 litra płynów, najlepiej wody, w przeciwnym razie skóra szybciej ulega przesuszeniu i szybciej się starzeje. Wilgoć w tkankach pochodzi z wewnętrznych warstw skóry – jeśli bariera ochronna jest nieszczelna (np. uszkodzona nieodpowiednią pielęgnacją, czynnikami zewnętrznymi czy podrażnieniami), woda szybciej z nich odparowuje.

- Nieodpowiednia pielęgnacja – to przede wszystkim stosowanie zbyt „agresywnych” kosmetyków, które naruszają barierę hydro-lipidową skóry i tym samym przyspieszają ucieczkę wilgoci ze skóry; to częsty problem osób z cerą tłustą, które stosują źle dobrane kosmetyki np. na bazie alkoholu i w efekcie doprowadzają do przesuszenia skóry.

- Różne schorzenia – sucha skóra jest typowa dla takich chorób dermatologicznych, jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca, może też być objawem np. cukrzycy lub problemów z tarczycą.

Jak wybrać dobry podkład nawilżający?

Przede wszystkim określ potrzeby swojej skóry – intensywnie nawilżający podkład do skóry odwodnionej, ściągniętej, łuszczącej się może być bardziej bogaty, kremowy i odżywczy, natomiast ten do skóry mieszanej czy tłustej – bardziej lekki, wodnisty, oil-free, dzięki czemu zapewni skórze nawodnienie bez obciążania. Jeśli masz skórę alergiczną lub skłonną do podrażnień, najlepszym wyborem będzie podkład nawilżający do cery wrażliwej. A jeśli chcesz ukryć niedoskonałości, np. blizny po przebytym kiedyś trądziku – dobry podkład nawilżający kryjący.

Zwróć uwagę na składniki – niektóre podkłady nawilżające mogą zawierać silikon i parafinę, które stworzą na naskórku cienki film okluzyjny i w ten sposób zapobiegają ucieczce wilgoci, mogą jednak sprzyjać zatykaniu porów. Szukaj takich substancji, jak naturalne oleje, witamina E, kwas hialuronowy.

Jeśli masz problem z określeniem potrzeb swojej skóry, wybierz podkłady przeznaczone do wszystkich rodzajów cery, które zachowują się na skórze jak „druga skóra”, idealnie się z nią stapiając, niezależnie od jej rodzaju.

To samo dotyczy koloru – podkłady dopasowujące się do naturalnego kolorytu cery pozwalają uzyskać naturalny efekt nawilżonej, wypielęgnowanej, gładkiej skóry bez ryzyka maski.  

Podkład nawilżający do cery suchej i wrażliwej

Czym charakteryzuje się sucha skóra? Jest zwykle lekko zaczerwieniona, szorstka i pozbawiona miękkości, może dawać uczucie ściągania, pieczenia czy nawet swędzenia, w przypadku silnego odwodnienia mogą się na niej pojawić mikropęknięcia, powierzchniowe złuszczanie, widoczne odstające drobne skórki, a nawet tzw. rybia łuska. Wszystko to sprzyja też zwiększonej wrażliwości skóry – zaburzona bariera ochronna oznacza nie tylko szybszą utratę wilgoci, ale też większą reaktywność na czynniki zewnętrzne.

Jaki podkład będzie dla niej najlepszy? Szukaj fluidów wzmacniających barierę hydro-lipidową skóry, wzbogaconych w składniki odżywcze i regenerujące. Polecamy podkład Maybelline Affinitone, który zawiera witaminę E i olejek arganowy, błyskawicznie zapewniając skórze przyjemne uczucie nawilżenia i komfort. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że dzięki zawartości pigmentów wysokiej rozdzielczości HD łatwo dopasowuje się do koloru skóry.

Podkład nawilżający do cery mieszanej

Cera mieszana łączy cechy skóry suchej i skóry tłustej. Zwiększona aktywność gruczołów łojowych powoduje przetłuszczanie się i niepożądane świecenie się skóry w obszarze strefy T, tj. na czole, nosie i brodzie. Natomiast policzki zwykle mają tendencję do przesuszenia objawiającego się szorstkością, zaczerwienieniem i uczuciem ściągania, zwłaszcza w suchym klimacie lub podczas przebywania w ogrzewanym albo klimatyzowanym pomieszczeniu.

Do skóry mieszanej najlepszy będzie więc bardzo lekki, beztłuszczowy podkład, który nawilży skórę bez jej obciążania, taki jak Maybelline Affinitone, przeznaczony do wszystkich rodzajów cery. Jeśli twoja skóra ma wyraźny problem z błyszczeniem, szukaj fluidów z efektem matującym, np. Maybelline Fit Me Matte + Poreless.

Podkład nawilżający dla cery dojrzałej

Z wiekiem skóra staje się coraz bardziej sucha, problemem wielu kobiet staje się też ziemisty, matowy koloryt, wynikający z zaburzonego cyklu odnowy komórkowej. W takim przypadku warto sięgnąć po podkład jednocześnie rozświetlający.

Podkład Maybelline Fit Me Lumonius+Smooth zawiera witaminę E i pochodną witaminy C, dzięki czemu nie tylko nawilża i uelastycznia skórę, ale też nadaje jej świeży, promienny wygląd i naturalny blask. Wzbogacony w filtr SPF 18 stanowi też tarczę ochronną przed szkodliwym wpływem promieniowania UV na co dzień i stresem oksydacyjnym wywołanym wolnymi rodnikami.

Podkład nawilżająco-kryjący do cery trądzikowej

Częstym błędem w pielęgnacji skóry trądzikowej jest jej mocne przesuszanie np. poprzez stosowanie kosmetyków na bazie alkoholu. Efekt jest wtedy odwrotny od zamierzonego – sucha skóra zaczyna się intensywnie przetłuszczać, ponieważ gruczoły łojowe próbują swoją aktywnością „nadrobić” utratę wilgoci. Dlatego jeśli masz skórę przetłuszczającą się i trądzikową, nie rezygnuj z podkładów nawilżających, zadbaj tylko, aby dodatkowo miały właściwości kryjące i matujące (co nie jest jednoznaczne z wysuszaniem). 

Podkład nawilżający – podsumowanie

Podkład nawilżający do twarzy jest przydatny nie tylko wtedy, gdy masz cerę suchą, przesuszoną lub odwodnioną. Oczywiście, w takim przypadku jest najlepszym wyborem zapewniając skórze miękkość, elastyczność i gładkość, a także wzmacniając działanie codziennego kremu nawilżającego, który zawsze powinnaś nałożyć na oczyszczoną skórę przed aplikacją podkładu.

Jednak po podkłady nawilżające powinny też sięgać osoby borykające się z okresowym przesuszeniem skóry, co często zdarza się latem, nawet gdy masz cerę mieszaną lub tłustą. Potrzeba taka może też być efektem nieprawidłowej pielęgnacji skóry, nadmierną ekspozycją na słońce, a nawet wynikiem długiego lotu, ponieważ w samolocie panuje bardzo niska wilgotność powietrza, co błyskawicznie wyciąga wilgoć z naskórka. Wtedy podkład intensywnie nawilżający pomoże szybko odbudować barierę ochronną skóry i odpowiednie nawilżenie.

Dobre podkłady nawilżające zawierają takie składniki, jak kwas hialuronowy, gliceryna, witamina E czy naturalne oleje. Nie tylko uszczelniają one naskórek, ale też widocznie zmiękczają i uelastycznią skórę, zapewniają jej gładkość i przyjemny dotyk. Lekka konsystencja jest warunkiem łatwej aplikacji i pozwala uzyskać naturalny efekt drugiej skóry.

Co jeszcze warto podkreślić, podkłady o działaniu nawilżającym są wskazane zarówno do skóry młodej, jak i dojrzałej, u której dochodzi z wiekiem do spadku poziomu kwasu hialuronowego i przesuszenia. To też doskonała profilaktyka przeciwstarzeniowa w każdym wieku i o każdej porze roku – dobrze nawilżona skóra nie tylko młodziej wygląda, ale też wolniej się starzeje!

Ups, wygląda na to, że nie jesteś zalogowany! Proszę Lub stwórz konto.