Jakie składniki powinien zawierać podkład naturalny?

WSZYSTKIE

Coraz większą popularnością cieszą się kosmetyki naturalne – nie tylko do pielęgnacji, ale także do makijażu. Pozbawione syntetycznych składników, są uważane za bezpieczniejsze dla skóry. Prym wiodą wśród nich podkłady mineralne, ale warto też zwrócić uwagę na inne formuły. Co dokładnie oznacza naturalny podkład do twarzy? Jak wybrać ten najlepszy i prawidłowo stosować? Podpowiadamy!

Podkład naturalny, czyli jaki?

Podkład jest podstawą makijażu. Zapewnia skórze nieskazitelny wygląd, ujednolica jej koloryt, maskuje niedoskonałości, w zależności od potrzeby – matuje, rozświetla, intensywnie nawilża. Coraz więcej ekoświadomych konsumentek szuka podkładów o naturalnych składach. Co to oznacza? Kosmetyk może być określony jako naturalny, jeśli nie zawiera w swoim składzie:

- olejów mineralnych,

- pochodnych ropy naftowej (np. wazeliny, silikonów, parafiny),

- silnych deteregentów pianotwórczych, takich jak SLS, SLES,

- PEG-ów,

- parabenów,

- sztucznych substancji zapachowych,

- sztucznych barwników.

Składniki stosowane w kosmetykach naturalnych są pochodzenia roślinnego i mineralnego, tylko dwa z nich mogą mieć pochodzenie zwierzęce, tj. wosk pszczeli i lanolina (substancje te jednak muszą być pozyskiwane w poszanowaniem praw zwierząt). Zwykle naturalne podkłady zawierają ok. 90-98% składników pochodzenia naturalnego.

W przypadku organicznych produktów powinny to być składniki pochodzące z certyfikowanych i kontrolowanych upraw (ich dokładna ilość jest zależna od organizacji certyfikującej), a wegańskich – skład powinien być w 100% roślinny, a w procesie produkcyjnym kosmetyki nie mogą mieć kontaktu z surowcami pochodzenia zwierzęcego. Przykładowo, najbardziej znany certyfikat EcoCert jest przyznawany kosmetykom, które spełniają następujące wymagania:

- Kosmetyki naturalne – min. 95% surowców musi być naturalnych lub pochodzenia naturalnego, min. 10% surowców i min. 50% substancji roślinnych musi być certyfikowane jako organiczne.

- Kosmetyki organiczne – kosmetyk powinien zawierać min. 95% surowców naturalnych lub pochodzenia naturalnego, min. 10% surowców i min 95% substancji roślinnych musi być certyfikowane jako organiczne.

Podkład z naturalnym składem – dlaczego warto?

Konsumentki coraz częściej sięgają po podkłady naturalne (w tym naturalne podkłady mineralne) – to dobry wybór, jeśli:

- zależy ci na środowisku – kosmetyki naturalne są wytwarzane z poszanowaniem środowiska naturalnego i zwierząt, ich opakowania pochodzą z recyklingu, muszą być biodegradowalne lub nadawać się do recyklingu;

- masz mocno wrażliwą skórę reagującą niekorzystnie na składniki stosowane w tradycyjnych podkładach z dużą zawartością syntetyków – pamiętaj jednak, że wśród składników naturalnych także znajdują się silne alergeny i substancje drażniące;

- masz skórę trądzikową, skłonną do świecenia – tutaj dobrze sprawdzą się naturalne podkłady mineralne, które nie tylko pochłaniają sebum, ale też mają działanie przeciwzapalne i antybakteryjne (dzięki zawartości tlenku cynku).

Zwróć też uwagę na podkłady, które nie są określane jako bio, eco lub naturalne, ale zawierają w swoim składzie składniki naturalne, np. naturalne woski i oleje, które zmiękczają i uelastyczniają skórę oraz chronią ją przed ucieczką wilgoci. Coraz częściej zastępują one w podkładach drogeryjnych składniki syntetyczne i pochodzące od ropy naftowej.

Naturalny podkład – rodzaje

Wśród podkładów naturalnych znajdziesz różne rodzaje i konsystencje, najczęściej są to:

Podkłady we fluidzie – przeznaczone do różnych rodzajów skóry, o różnym stopniu krycia,

Podkłady sypkie – to najczęściej podkłady mineralne, o konsystencji sypkiego pudru, po aplikacji zachowują się jednak jak podkład stapiając się ze skórą,

Podkłady w kompakcie – idealne do poprawek w ciągu dnia, często są to też podkłady mineralne.

 Warto też zwrócić uwagę na rodzaj skóry, do jakiego dobierasz podkład o naturalnym składzie – może to być, w zależności od twoich potrzeb:

- naturalny podkład do cery tłustej,

- naturalny podkład kryjący,

- naturalny podkład do cery mieszanej,

- naturalny podkład nawilżający,

- naturalny podkład matujący,

- naturalny podkład rozświetlający.

Naturalny podkład do twarzy – składniki

Naturalne podkłady najczęściej zawierają:

- Wosk pszczeli – nadaje skórze miękkość i elastyczność,

- Oleje roślinne, np. olej arganowy, ze słodkich migdałów, różany czy jojoba – wzmacniają barierę hydro-lipidową skóry, zapobiegając w ten sposób jej przesuszeniu i podrażnieniom, są bogate w naturalne witaminy i kwasy tłuszczowe (np. olejek arganowy jest bogatym źródłem witaminy E o działaniu nawilżającym i antyoksydacyjnym),

- Wyciąg z liści aloesu – ma działanie łagodzące i kojące, nawilża skórę,

- Wyciąg z zielonej herbaty – normalizuje skórę, zapewnia jej świeży, promienny wygląd, przeciwdziała niedoskonałościom,

- Minerały – w podkładach mineralnych znajdziesz przede wszystkim dwutlenek tytanu, mikę, tlenek żelaza i tlenek cynku,

- Naturalna witamina E – ma działanie nawilżające i łagodzące,

- Naturalna witamina C – działa antyoksydacyjne, rozjaśnia i rozświetla skórę, 

- Kwas hialuronowy – pochodzenia organicznego, jest jednym z najskuteczniejszych składników nawilżających stosowanych w kosmetykach.

Naturalny podkład do cery trądzikowej i mieszanej

W przypadku skóry trądzikowej i mieszanej powinnaś szukać podkładów matujących o dobrym stopniu krycia, które poradzą sobie z zamaskowaniem niedoskonałości. Ważne, aby podkład miał lekką konsystencję, w przeciwnym razie obciąży niepotrzebnie skórę i może nasilić problem jej błyszczenia się. Szukaj też fluidów o dobrych właściwościach kryjących, tak żebyś nie musiała ich nakładać w dużej ilości.

Osoby z problematyczną skórą cenią też sobie naturalne podkłady mineralne, jednak wymagają one pewnej wprawy w aplikacji, zwłaszcza gdy używasz ich sypkiej postaci (najlepiej aplikować je płasko zakończonym pędzlem, techniką stemplowania). Mogą też nie dawać mocnego krycia, ale wszystko zależy od ich rodzaju i stopnia napigmentowania. Zwróć na to uwagę szukając naturalnego podkładu dla siebie.

Minerały chronią przed słońcem i powszechnie uważa się, że mineralny kosmetyk to dobry naturalny podkład z filtrem. Rzeczywiście – tlenek cynku jest filtrem organicznym i często jest wykorzystywany w kosmetykach mineralnych do opalania, jednak zwykle jego stężenie w podkładach jest zbyt małe, aby zapewnić wystarczającą ochronę przed słońcem, dlatego nie powinnaś traktować ich jako alternatywy dla kremu z wysokim SPF.

Podkłady naturalne bez chemii a stopień krycia

Czy naturalne podkłady do twarzy mogą zapewnić równie dobry stopień krycia jak popularne podkłady z drogerii? To zależy, jaki kosmetyk wybierasz. Płynny podkład to nic innego jak zawiesina pudru w kremie – dzięki zastosowanym pigmentom i barwnikom można je podzielić półprzezroczyste i kryjące (puder może też być przezroczysty, tj. transparentny).

Białe pigmenty (takie jak często stosowany dwutlenek tytanu) mają właściwości kryjące, ale też bielą skórę, dlatego muszą być uzupełnione o pigmenty kolorowe, np. tlenki żelaza czy tlenki chromu, które nadają cerze odpowiedni odcień. Czasami dodaje się też kaolin lub mikę, które mają działanie matujące. Podkłady naturalne są też często wzbogacane o składniki pielęgnacyjne, zapewniające skórze odpowiednie nawilżenie, rozświetlenie, łagodzenie czy odmładzanie.

Dobry podkład naturalny kryjący, zwłaszcza mineralny, umożliwia dokładne zamaskowanie wszelkich niedoskonałości bez obciążania skóry. Zwykle jednak po jakimś czasie wymaga poprawek, może też powodować uczucie ściągania mocno przesuszonej skóry. Jeśli wybierasz się więc na całonocną imprezę lub po prostu przez wiele godzin musisz wyglądać nieskazitelnie, wybierz długotrwały, ale lekki podkład do twarzy z naturalnych składników, wzbogacony dodatkowo o składniki nawilżające.

Naturalny podkład – na co zwrócić uwagę?

Najlepsze podkłady naturalne zapewniają skórze perfekcyjne wykończenie bez obciążania. Zwróć uwagę na ich dodatkowe właściwości – nawilżający podkład naturalny do twarzy jest dobrym wyborem do skóry suchej, rozświetlający – do skóry ziemistej i szarej, a naturalne podkłady do twarzy o działaniu matującym i kryjącym polubią dziewczyny z tłustą i mieszaną skórą z niedoskonałościami.

Pamiętaj też, że nie wszystkie podkłady o naturalnym składzie mogą być przyjazne dla ciebie, bowiem wśród substancji roślinnych znajdziesz wiele alergenów i aktywnych cząsteczek, mogących podrażniać wrażliwą skórę. Dlatego warto szukać kosmetyków przebadanych dermatologicznie, oznaczonych jako hipoalergiczne. Określenie to wskazuje, że podkład z naturalnych składników nie zawiera substancji najczęściej alergizujących i podrażniających, więc ryzyko działań niepożądanych jest dużo mniejsze.

Bardzo ważny jest też sposób aplikacji. Dobre naturalne podkłady powinny dosłownie stapiać się ze skórą. Dlatego wskazany jest przede wszystkim umiar – kontroluj ilość nakładanego kosmetyku, tak aby uzyskać pożądany efekt bez przeciążenia skóry i wrażenia maski na twarzy. Nawet naturalny podkład bez chemii może wyglądać sztucznie! Zależy to nie tylko od jego ilości, ale też koloru i tonacji. Wiele kobiet sięga po zbyt jasne i chłodne podkłady, co nadaje twarzy siny, chory i zmęczony wygląd. Dlatego kupując podkład, postaraj się przetestować odcień w świetle dziennym, najlepiej od razu ma twarzy (na linii żuchwy), a nie na nadgarstku. Zwróć też uwagę na oznaczenia kolorów i ich tonację (ciepłą, zimną, neutralną), trzymając się zasady, że do ciepłej karnacji (z domieszką żółtych pigmentów) stosujemy ciepłe odcienie podkładów, a do chłodnej (z domieszką niebieskich pigmentów) – chłodne.

Ups, wygląda na to, że nie jesteś zalogowany! Proszę Lub stwórz konto.