MAKIJAŻ WRAŻLIWYCH OCZU – JAKI TUSZ BĘDZIE NAJLEPSZY?

makijaz wrazliwych oczu maly

 

Jest wiele rodzajów tuszów do rzęs. Jeśli masz oczy wrażliwe lub alergię na niektóre składniki stosowane w kosmetykach do makijażu, wybierz tusz do rzęs dla alergików, hipoalergiczny, o łagodnym składzie i działaniu, jednocześnie zapewniający efekt wydłużonych czy pogrubionych rzęs – tak jak lubisz.  

Czy przy wrażliwych oczach można wykonywać makijaż?

Oczywiście! Warunkiem jest wybór odpowiedniego kosmetyku. Nieuczulające tusze do rzęs nie zawierają najczęstszych składników o działaniu podrażniającym czy alergizującym. Podrażnienie najczęściej objawia się swędzeniem powieki, dodatkowo może pojawić się na niej zaczerwienienie, wysypka, delikatny obrzęk. Objawom tym może towarzyszyć nieżyt nosa i łzawienie oraz swędzenie oczu. Podobne niepożądane reakcje mogą być wywołane przez cienie do powiek, dlatego jeśli masz problem z wrażliwymi oczami, lepiej nie eksperymentuj z kilkoma nowymi kosmetykami jednocześnie.

Na szczęście na rynku jest coraz więcej produktów do makijażu oka bezpiecznych nawet dla alergików i wrażliwców. Uwaga! Niekoniecznie są to tusze na bazie wyłącznie naturalnych składników – pamiętaj, że wiele roślinnych składników, w tym oleje i woski stosowane do produkcji maskar, mogą podrażniać oczy. Lepiej kierować się przy wyborze informacją o tym, że tusz jest hipoalergiczny lub że jest to tusz dla alergików.

Jaki wybrać tusz do rzęs przy wrażliwych oczach?

Tusz dla alergika będzie mieć następujące oznaczenia na opakowaniu:

• Hipoalergiczny – a więc taki, który w mniejszym stopniu naraża nas na ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej lub podrażnienia; w tak oznaczonych kosmetykach nie są stosowane najpopularniejsze potencjalne alergeny i składniki podrażniające. Oznacza to, że ryzyko niepożądanej reakcji jest dużo mniejsze (choć ciągle może się pojawić).
• Przebadany oftalmologicznie – oznacza to, że kosmetyk został poddany badaniu na grupie probantów pod opieką okulisty; w badaniu aparaturowym zwykle ocenia się wygląd powieki, spojówki, narządu łzowego i przedniego odcinka gałki ocznej, aby zobaczyć, czy nie wywołuje niepożądanych reakcji.
• Odpowiedni dla osób noszących szkła kontaktowe – noszenie soczewek może uwrażliwiać delikatną okolicę oka i przesuszać spojówki (przez co stają się bardziej podatne na podrażnienia), dlatego warto wtedy stosować regularnie krople nawilżające i łagodzące. Jeśli tusz został przetestowany u osób noszących soczewki, oznacza to, że jest to też dobry tusz do rzęs dla alergików.

Czym wyróżnia się tusz do wrażliwych oczu?

Maskara dla alergików powinna być pozbawiona składników najczęściej uczulających i podrażniających, takich jak:

• nikiel,
• fenoksyetanol,
• glikol propylenowy,
• alkohol benzylowy,
• benzoesan benzylu,
• cynamonian benzylu,
• aldehyd cynamonowy,
• alkohol cynamonowy,
• cytral,
• pochodne ropy naftowej.

Tusz do rzęs dla alergików często zawiera natomiast składniki naturalne, takie jak roślinne, nieuczulające oleje, ekstrakty czy woski. Najlepiej też, aby także szczoteczka była wykonana z substancji hipoalergicznych, np. wysokiej jakości silikonu.

Makijaż dla wrażliwych oczu – propozycje

Jak malować wrażliwe oczy? O czym pamiętać stosując tusz do rzęs dla alergików?

• Jeśli masz mocno reaktywną skórę, nakładaj tusz w taki sposób, aby nie podrażniać skóry powiek. Jeśli używasz dobrego tuszu, powinien łagodnym muśnięciem pokryć dokładnie wszystkie rzęsy.
• Pamiętaj o higienie – dobrze jest wymieniać tusz np. raz na 3 miesiące, ponieważ gromadzą się na nim zanieczyszczenia mikrobiologiczne, które dodatkowo mogą podrażniać wrażliwe oczy, a nawet powodować zapalenie spojówek.
• Tusz wysechł? Wyrzuć go! Nie rozcieńczaj wodą, zawarte w niej składniki, np. chlor, też mogą podrażniać skórę.
• Jeśli czujesz podrażnienie, natychmiast przestań używać „podejrzanej” maskary, a najlepiej w ogóle kosmetyków do malowania oczu. Jeśli po 2-3 dniach uczucie swędzenia czy pieczenia nie mija, udaj się do specjalisty.
• Staraj się też nie „pompować” szczoteczki podczas nabierania tuszu – w ten sposób wtłaczasz do pojemniczka powietrze, co ułatwia namnażanie w nim bakterii. Lepiej jest kilkakrotnie pokręcić szczoteczkę, aby nabrać więcej tuszu.
• Pamiętaj też o codziennym dokładnym demakijażu oczu – nie pozostawiaj nigdy tuszu na rzęsach na noc! Zmywaj go delikatnie przyciskając wacik nasączony płynem micelarnym lub dwufazowym płynem do powieki – nie pocieraj, bo to dodatkowo będzie podrażniać wrażliwe oczy!
• Nie testuj tuszów wystawionych na półce w drogeriach! Testery są siedliskiem bakterii, to niehigieniczne! Jeśli ma cię malować makijażystka, np. do zdjęć, też weź ze sobą swój własny tusz do rzęs dla alergików – nie korzystaj z tego, którym maluje inne osoby.
• Unikaj też stosowania sztucznych rzęs! Osoby z wrażliwymi oczami często reagują podrażnieniem na klej, którym są mocowane do naturalnych włosków. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie dobry tusz do wrażliwych oczu. 

Jak poprawnie aplikować tusz do oczu wrażliwych?

• Jeśli masz nowy tusz, zacznij od nałożenia jednej warstwy i zobacz, jak reaguje twoja skóra. Zwykle uczucie swędzenia i podrażnienia pojawia się natychmiast. Jeśli tak się stało, jak najszybciej przemyj powieki czystą, przegotowaną wodą lub płynem micelarnym.
• Jeśli masz wrażliwe oczy, staraj się nie nakładać zbyt wielu warstw tuszu. Dobry tusz zapewnia ładne wydłużenie, a czasami dodatkowo pogrubienie czy podkręcenie rzęs już po 1-2 pociągnięciach.
• Nie czekaj zbyt długo przed nałożeniem kolejnej warstwy, aby tusz nie zasechł na rzęsach. Wtedy trudniej jest je rozczesać i osiągnąć ładny efekt.
• Tusz prowadź zawsze od nasady ku końcówkom rzęs, ruchem zygzakowatym, co pozwala precyzyjnie pokryć każdy najmniejszy włosek. Możesz lekko przeciągnąć maskarę wręcz poza końce, delikatnym ruchem ku górze, aby zapewnić włoskom wydłużenie.
• Najpierw pomaluj górne rzęsy, następnie dolne. Ponieważ są one krótsze i często bardzo delikatne, zwykle nie trzeba na nie nakładać dużej ilości tuszu. Pamiętaj o dokładnym wytuszowaniu także małych, cienkich włosków w samych kącikach oczu. 

Najlepszy tusz do rzęs dla wrażliwych oczu

Nawet jeśli masz wrażliwe oczy i stosujesz tusz do rzęs dla alergika, nie musisz rezygnować z oszałamiającego efektu wydłużonych i pogrubionych rzęs. Zapewnią ci go maskary Maybelline przebadane oftalmologicznie pod opieką okulistów, które są też doskonale tolerowane przez osoby noszące soczewki. To przede wszystkim:

Maybelline The Falsies Lash Lift – tusz zapewniający efekt liftingu rzęs, które stają się wydłużone i podkręcone już za jednym pociągnięciem. Formuła wzbogacona w roślinne woski i olejki o działaniu odżywczym i nabłyszczającym.

Maybelline The Colossal Curl Bounce – tusz o innowacyjnej wegańskiej formule, która zapamiętuje ułożenie rzęs i utrzymuje efekt podkręcenia rzęs do 24 godzin* bez użycia zalotki. Doskonale rozczesuje włoski, nie zlepia ich, nie rozmazuje się, nie tworzy grudek.

Maybelline Lash Sensational Sky High – tusz maksymalnie wydłużający rzęsy, który dzięki szczoteczce w kształcie wieży pozwala precyzyjnie pokryć wszystkie włoski. Odżywcza formuła z ekstraktem z bambusa.Efekt wydłużenia i zwiększonej objętości rzęs jest widoczny do 24h*.

Podsumowanie

Jeśli twoje oczy często reagują zaczerwienieniem, swędzeniem i podrażnieniem, warto przestawić się na kosmetyki hipoalergiczne do makijażu. Bardzo ważny jest dobry tusz dla rzęs dla alergików, bo to właśnie składniki zawarte w maskarach są często powodem problemów z oczami.

Co ważne, nawet mając problem wrażliwych oczu nie musisz rezygnować z efektownego makijażu rzęs – ich pogrubienia, wydłużenia czy podkręcenia, jaki możesz uzyskać wybierając tusze dla alergików i oczu wrażliwych od Maybelline New York.

*Test konsumencki (samoocena).