TUSZ WODOODPORNY – JAK WYBRAĆ NAJLEPSZY I KIEDY SIĘ SPRAWDZI?
Spis treści:
Wodoodporny tusz do rzęs – kiedy warto po niego sięgnąć?
Wodoodporny tusz do rzęs na wyjątkowe okazje
Tusz wodoodporny do rzęs na co dzień – tak czy nie?
Jak wybrać dobry tusz wodoodporny?
Najlepszy tusz wodoodporny – polecane produkty
Najlepszy wodoodporny tusz do rzęs – podsumowanie
Jak działa tusz wodoodporny?
Tusz wodoodporny jest, jak wskazuje nazwa, odporny na działanie wody. Oznacza to, że nie rozmaże się, gdy twoje oczy zaczną łzawić np. pod wpływem wiatru, słońca czy silnych emocji; nie będziesz mieć ciemnych smug pod oczami w basenie czy na siłowni.
Dobry wodoodporny tusz nie kruszy się i nie spływa tak łatwo jak ten „zwykły”. Zawdzięcza to działanie składowi – mniej jest w nim wody, a więcej substancji oleistych, takich jak woski, olejki czy żywica, które ściśle przylegają do rzęs, dzięki czemu make-up utrzymuje się na nich przez wiele godzin. Za „odpychanie” wilgoci i potu odpowiedzialne są polimery (w tym najpowszechniej stosowany kopoliol dimetikonu), czyli substancje chemiczne tworzące na powierzchni rzęs warstwę chroniącą przed wilgocią i hamujące jej wnikanie we włoski. Są one powszechnie stosowane w kosmetykach, m.in. w szamponach i odżywkach do włosów.
Z tego powodu tak łatwo nie zmyjesz tuszu wodoodpornego z rzęs ani wodą, ani nawet zwykłym mleczkiem czy płynem do demakijażu – najlepiej sprawdzą się wody micelarne lub specjalne dwufazowe preparaty do demakijażu oczu, które są w stanie rozpuścić oporną na wodę warstwę przylegającą do włosków.
Wodoodporny tusz do rzęs – kiedy warto po niego sięgnąć?
Tusz wodoodporny to idealne rozwiązanie, kiedy nie chcesz się martwić o rozmazywanie i spływanie makijażu w ciągu dnia czy nocy. Może mieć dodatkowe właściwości, tak jak „zwykła” maskara, np. pogrubiające czy wydłużające rzęsy. Pamiętaj, że trwałość i odporność na wilgoć to nie jedyna jego zaleta! Najlepsze wodoodporne tusze do rzęs są testowane pod kontrolą okulisty i mogą być bezpiecznie stosowane przez osoby z wrażliwymi oczami i noszące soczewki kontaktowe.
Wodoodporny tusz jest niezastąpiony w sytuacjach, gdy:
- Uprawiasz sport – biegasz, trenujesz na siłowni czy w klubie fitness (normalny tusz spłynie pod wpływem potu), również na basenie na pewno niezbędny będzie tusz wodoodporny. Dzięki wodoodpornemu tuszowi unikniesz nieestetycznych smug i zachowasz świeży wygląd nawet po intensywnym treningu.
- Przebywasz w wilgotnym klimacie lub pomieszczeniu (np. w saunie), w którym dosłownie wszystko spływa ze skóry, a skóra cały czas jest lekko mokra. W takich warunkach wodoodporny tusz jest niezastąpiony, ponieważ zapewnia trwałość makijażu mimo wysokiej wilgotności.
- Jest gorący dzień, a ty łatwo się pocisz. Wodoodporny tusz pozwala uniknąć efektu "pandy" pod oczami i sprawia, że makijaż wygląda świeżo przez cały dzień. • Masz alergię i często łzawią ci oczy. Tusz odporny na wodę nie rozmazuje się pod wpływem łez, co jest szczególnie ważne dla komfortu i estetyki makijażu.
- Masz wrażliwe oczy, skłonne do podrażnień i swędzenia, często problem ten nasila się też z wiekiem wskutek suchości oka. Delikatna, wodoodporna formuła może pomóc zminimalizować ryzyko rozmazywania się tuszu przy częstym pocieraniu oczu.
- Szykujesz się na wieczorne wyjście, imprezę, clubbing. Trwały tusz pozwoli cieszyć się zabawą bez obaw o poprawki makijażu nawet po wielu godzinach tańca i aktywności.
- Masz opadające powieki lub skłonność do obrzęków pod oczami – zwykły tusz będzie się wtedy odbijać i rozmazywać na skórze powiek. Wodoodporny tusz skutecznie zapobiega odbijaniu się na powiece i utrzymuje rzęsy idealnie podkreślone przez cały dzień.
- Albo po prostu musisz przez wiele godzin wyglądać nieskazitelnie, np. w pracy, podczas podróży czy spotkania ze znajomymi. Wodoodporny tusz gwarantuje perfekcyjny wygląd bez względu na warunki – bez konieczności ciągłego kontrolowania makijażu.
Dobry tusz wodoodporny docenią zarówno młode, aktywne osoby, jak i starsze panie, które mają problem z łzawieniem, obrzękami i podrażnieniami oczu. To naprawdę kosmetyk do rzęs dla każdego i warto mieć go pod ręką, bo okazja do jego użycia może nadarzyć się szybciej, niż myślisz. Co ciekawe, tusz wodoodporny do rzęs często jest też wybierany przez młode mamy.
Wodoodporny tusz do rzęs na wyjątkowe okazje
Istnieją dwie wyjątkowe okazje, kiedy tusz wodoodporny szczególnie się naprawdę przyda. Pierwszą z nich jest ślub. Zalety takiej maskary doceni nie tylko panna młoda, ale też jej druhna, mama, teściowa czy przyjaciółka, które często w dniu ślubu płaczą ze szczęścia i wzruszenia. Użycie zwykłego tuszu, bez wodoodpornej bazy, to gotowy przepis na makijażową katastrofę!
Drugą sytuacją, kiedy warto pomyśleć o dobrym tuszu wodoodpornym, jest wieczorowe wyjście. Dzięki trwałej formule utrzyma się na rzęsach przez całą noc, niezależnie od tego, czy spędzisz ją, gadając z przyjaciółmi, na maratonie filmowym w kinie, czy na roztańczonej imprezie w klubie. Każdy profesjonalny makijażysta powie ci, że wodoodporny tusz do rzęs to must-have, gdy planujesz wielogodzinne wyjście i zależy ci na utrzymaniu przez cały ten czas starannego make-upu.
Tusz wodoodporny do rzęs na co dzień – tak czy nie?
Oczywiście, że tak! Wodoodporny tusz jest najlepszym wyborem, jeśli masz problem z oczami i ich zwiększoną wrażliwością – wtedy niewiele potrzeba, aby doszło do łzawienia, np. trochę słońca, wiatr czy odrobina pyłków w powietrzu.
Coraz więcej osób prowadzi też na co dzień bardzo aktywny tryb życia, uprawia sporty, np. jogging, dużo spaceruje czy jeździ do pracy na rowerze. W takiej sytuacji dobra maskara powinna znaleźć się w twojej kosmetyczce na stałe.
Na pewno tusz wodoodporny najlepszy będzie podczas wyjazdów w ciepłe kraje. Wybierasz się na plażę? Nałóż krem z filtrem (najlepiej tonujący, aby od razu poprawić koloryt skóry), muśnij usta błyszczykiem, a rzęsy maskarą „waterproof” – to wystarczy, aby oczy nabrały wyrazistości, a ty – nawet bez mocnego makijażu – będziesz wyglądać olśniewająco!
Jak wybrać dobry tusz wodoodporny?
Wiele osób rezygnuje z używania tuszu wodoodpornego ze względu na większe, ich zdaniem, ryzyko podrażnienia oczu przez zawarte w nim substancje chemiczne. Rzeczywiście, polimery mogą lekko wysuszać skórę powiek na linii rzęs i tym samym podrażniać oczy, podobnie jak np. trwałe pomadki działają na skórę ust. Wszystko jednak zależy od jakości i składu tuszu – ten dobry będzie miał też składniki łagodzące, odżywcze i nawilżające, które zapobiegną takiemu dyskomfortowi.
Jak zatem wybrać dobry tusz do rzęs? Przy wyborze zwróć uwagę na konsystencję płynu i formę szczoteczki. Sprawdź, czy twój wodoodporny tusz:
- nie skleja rzęs i nie pozostawia na nich grudek,
- łatwo rozczesuje i pokrywa kolorem włoski, nawet te najkrótsze w samych kącikach oczu,
- nie zasycha szybko po aplikacji, utrudniając dołożenie kolejnej warstwy.
Określ też swoje potrzeby, bo jedne tusze mogą wydłużać rzęsy, drugie pogrubiać, podkręcać, a jeszcze inne działać 3w1. Upewnij się co do wybranego trwałości wodoodpornego tuszu, ponieważ na dzień nie będziesz potrzebować bardzo wytrzymałego, zwłaszcza że taki później trudniej zmyć.
Najlepszy tusz wodoodporny – polecane produkty
Marka Maybelline NY oferuje wiele rodzajów tuszu wodoodpornego, wśród nich prawdziwe bestsellery:
Maskara The Colossal Curl Bounce
Maskara The Colossal Waterproof
Maskara Lash Sensational Waterproof
Maskara Lash Sensational Sky High
Maskara Lash Sensational Firework
Jak zmyć tusz wodoodporny?
Najlepszy tusz wodoodporny może stać się tym „najgorszym”, jeśli będziesz mieć problemy z jego zmyciem. A to dosyć powszechna opinia i kolejny powód, dla którego tak wiele kobiet rezygnuje ze stosowania wodoodpornej maskary na co dzień.
Rzeczywiście – jeśli będziesz próbować pozbyć się tuszu wodoodpornego z rzęs zwykłym płynem lub mleczkiem, może to być trudne do wykonania. Dlatego najlepiej sprawdzą się płyny micelarne (zawarte w nich micele dosłownie rozpuszczają tusz) oraz płyny dwufazowe do demakijażu (faza oleista zmyje nawet wodoodporne składniki).
Odpowiednio wybrany produkt pozwoli skutecznie zmyć wodoodporny tusz bez konieczności mocnego pocierania skóry – nasącz nim wacik i przyłóż go do powiek, chwilę odczekaj, aż rozpuści tusz i dopiero delikatnie zetrzyj. Być może będziesz musiała kilkakrotnie zmienić płatek kosmetyczny na czysty, aby dokładnie oczyścić rzęsy z tuszu.
Ważne jest, aby nie pocierać mocno oczu – to najszybsza droga nie tylko do ich podrażnienia, ale też do rozciągnięcia skóry powiek i powstania zmarszczek! Dobry wodoodporny tusz do rzęs w połączeniu ze skutecznym zmywaczem nie powinien ci sprawiać żadnych kłopotów.
Najlepszy wodoodporny tusz do rzęs – podsumowanie
Wodoodporny tusz do rzęs powinien znaleźć swoje stałe miejsce w kosmetyczce każdej kobiety, niezależnie od wieku i stylu życia. Jest bowiem przydatny w wielu sytuacjach, także codziennych – w pracy, w podróży, w czasie spotkań towarzyskich. Na pewno niezastąpiony będzie na basen, siłownię, wieczorną imprezę – wszędzie tam, gdzie wzmożona aktywność fizyczna może powodować pocenie i spływanie make-upu. A także gdy czekają cię wielkie emocje i płacz ze szczęścia i wzruszenia, np. podczas ślubu (własnego lub przyjaciółki).
Najlepszy wodoodporny tusz do rzęs? To na pewno taki, który łatwo pokrywa kolorem i rozczesuje wszystkie, nawet najkrótsze i najbardziej delikatne włoski, nie skleja ich, nie zostawia grudek, a jednocześnie zapewnia pogrubienie, podkręcenie lub wydłużenie rzęs na wiele godzin – wedle preferencji. Dobre tusze wodoodporne będą też wzbogacone w składniki odżywcze, np. naturalne olejki, aby pielęgnować i nawilżać rzęsy, co zapobiega ich wysuszeniu i podrażnieniu powiek.
Pamiętaj też, że zmycie tuszu wodoodpornego nie musi być problemem – wszystko zależy od wyboru dobrego kosmetyku do demakijażu (najlepiej sprawdzą się płyny dwufazowe i micelarne) oraz techniki oczyszczania rzęs.
Bibliografia
- Kuczyńska, A. (2021). Makijaż idealny. Praktyczny poradnik makijażu dla każdego. Warszawa: Wydawnictwo Kosmetyczne.
- Nowak, M. (2020). "Skład i działanie tuszów do rzęs – przegląd produktów kosmetycznych." Kosmetologia Estetyczna, 9(2), 55–61.
- Sokołowska, K. (2022). "Tusz do rzęs jako podstawowy element makijażu – jak go stosować i czego unikać?" Styl i Uroda, nr 4, s. 28–35.