HIPOALERGICZNA MASKARA –
SPRAWDŹ, CO WYRÓŻNIA
TUSZE DO RZĘS DLA ALERGIKÓW

hipo maskara maly

Wiele osób ma problem z wrażliwymi oczami, ale nie oznacza to, że muszą rezygnować z makijażu i malowania rzęs. Ważne jednak jest, aby wybierać hipoalergiczne kosmetyki przeznaczone dla alergików. Czym się wyróżniają? Jaki tusz do wrażliwych oczu będzie najlepszy? Podpowiadamy!

Jak rozpoznać, że potrzebujemy kosmetyków dla alergików?

Wrażliwe oczy bardzo szybko reagują na składniki uczulające bądź podrażniające zawarte w kosmetykach. Objawy często pojawiają się niemal natychmiast po nałożeniu cieni do powiek lub maskary. To przede wszystkim:

• swędzenie powiek,
• zaczerwienienie,
• lekki obrzęk,
• uczucie pieczenia,
• łzawienie,
• swędzenie gałki ocznej.

Czasami reakcja wrażliwych oczu może rozwinąć się w zapalenie spojówek, co wymaga wizyty u okulisty.  

Trzeba też pamiętać, że reakcja alergiczna nie jest tym samym co podrażnienie.

Alergia to reakcja na określony czynnik uczulający, nawet jeżeli podamy go w niewielkim stężeniu. Zwykle pojawia się od kilku minut do 2 godzin po kontakcie z alergenem. Jeśli zawsze reagujesz w taki sposób na jakąś substancję, prawdopodobnie masz na nią uczulenie.

Natomiast bardzo często w przypadku oczu mamy do czynienia z wrażliwością, a więc zwiększoną podatnością na podrażnienia. Skóra wrażliwa może reagować podobnymi objawami na wiele różnych czynników – i to nie zawsze tak samo. Okolica oczu ze względu na swoją niezwykle delikatną strukturę jest szczególnie podatna na podrażnienia. Problem oczu wrażliwych głównie dotyczy kobiet, bo to one malują je na co dzień.

Czym jest tusz do rzęs dla alergików?

Tusz do rzęs do oczu wrażliwych rozpoznasz po oznaczeniu „hipoalergiczny”. Co to dokładnie oznacza? „Hipo” to „mniej”. Tusz hipoalergiczny to kosmetyk, w którym nie znajdziesz więc najczęstszych alergenów i składników podrażniających, takich jak:

• Benzyl alcohol (alkohol benzylowy),
• Benzyl benzoate (benzoesan benzylu),
• Benzyl cinnamate (cynamonian benzylu),
• Benzyl salicylate (salicylan benzylu),
• Cinnamal (aldehyd cynamonowy),
• Cinnamyl alcohol (alkohol cynamonowy),
• Citral (cytral),
• Citronellol (cytronellol).

Podrażniające działanie mogą też mieć często stosowane w tuszach do rzęs: wosk Carnauba, destylaty ropy naftowej i uwodorniona kalafonia z pentaerytrytolem.

Osoby o wrażliwych oczach zawsze powinny szukać tuszów hipoalergicznych, pamiętaj jednak, że nie oznacza to, że na 100% kosmetyk ten nie podrażni twoich wrażliwych oczu – ryzyko jest jednak na pewno bardzo małe. Warto też szukać na opakowaniach takich oznaczeń, jak:

• przebadany oftalmologicznie – czyli pod kontrolą okulisty, który obserwuje reakcję oka po aplikacji tuszu, jest to połączone z badaniem aparaturowym,
• odpowiedni dla osób noszących soczewki – to cenna wskazówka, bo właśnie te osoby mają zwiększoną wrażliwość na kosmetyki ze względu między innymi na skłonność do przesuszenia oka.  

Maskara dla alergików – dlaczego warto ją stosować?

Tusz do oczu wrażliwych pozwala bezpiecznie wykonać efektowny makijaż bez ryzyka łzawienia, swędzenia i podrażnienia. Pamiętaj, że to maskara „robi” cały makijaż – i nawet jeśli nie możesz lub nie chcesz malować powiek cieniami, warto musnąć rzęsy hipoalergiczną maskarą, aby oko nabrało wyrazistości. 

Makijaż odpowiedni dla alergika

O czym pamiętać szczególnie?

• Tusz do oczu wrażliwych pozwoli ci wykonać idealny makijaż zarówno na dzień, jak i na wieczór. Choć hipoalergiczne tusze kojarzą się z bardzo łagodnym działaniem i słabym kryciem rzęs, obecne nowoczesne technologie pozwalają uzyskać nawet mocno pogrubiający czy wydłużający rzęsy tusz do oczu wrażliwych. Warto poszukać swojego ulubionego!

• Często najbardziej uczulające składniki będą znajdować się w kosmetykach o intensywnych kolorach, np. niebieskich czy zielonych. Do oczu wrażliwych czarny jest najlepszym i najbardziej bezpiecznym wyborem.

• Skóra skłonna do podrażnień nie lubi częstych zmian – masz sprawdzony tusz do rzęs, trzymaj się go! Warto też kupić inne hipoalergiczne kosmetyki tej samej marki, np. cienie do powiek, bazę pod cienie, podkład czy puder.

Jak aplikować nieuczulające tusze do rzęs?

• Przede wszystkim pamiętaj o higienie. Nie stosuj tuszów używanych przez kogoś innego, a swój własny wymieniaj nawet co 3 miesiące, aby uniknąć podrażnienia zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi, które mogą nawet spowodować infekcje oka i zapalenie spojówek.

• Tusz nabieraj łagodnie, nie „pompuj” go w pojemniczku – w ten sposób wprowadzasz do środka powietrze, co sprzyja namnażaniu bakterii.

• Malowanie rzęs zaczynaj zawsze od nasady. Jeśli masz bardzo wrażliwe powieki, staraj się tak malować rzęsy, aby maskara nie dotykała skóry. Zwróć jednak uwagę, aby na linii rzęs nie powstała biała linia (co zdarza się, jeśli masz bardzo jasne włoski).

• Następnie przeciągnij tusz ruchem zygzakowatym w kierunku końcówek, tak aby pokryć włoski na całej długości.

• Precyzyjnie pomaluj nawet najmniejsze włoski w kącikach oczu – zwróć jednak uwagę, aby tusz nie dostał się do wnętrza oka i go nie podrażnił!

• Używasz cieni do powiek? Zwróć uwagę, aby i one były przeznaczone dla alergików!

• Jeśli jako bazę pod cienie stosujesz na powieki podkład lub puder, aplikuj je zawsze czystym pędzelkiem lub gąbeczką.

Najlepsze tusze dla alergika – nasze propozycje

Wśród bestsellerowych tuszów Maybelline znajdziesz również propozycje dla alergików. Co ważne, poza bezpieczeństwem stosowania zapewniają dodatkowe korzyści, takie jak pogrubienie, wydłużenie czy podkręcenie rzęs. Polecamy między innymi:

Maybelline The Falsies Lash Lift – tusz zapewniający efekt liftingu rzęs, które stają się wydłużone i podkręcone już za jednym pociągnięciem. Formuła wzbogacona w roślinne woski i olejki o działaniu odżywczym i nabłyszczającym. Testowany pod kontrolą okulistyczną, idealny do wrażliwych oczu i dla osób noszących soczewki kontaktowe.

Maybelline The Colossal Curl Bounce – tusz testowany pod kontrolą okulistyczną, o wegańskiej formule, która zapamiętuje ułożenie rzęs i utrzymuje efekt podkręcenia rzęs do 24* godzin bez użycia zalotki. Doskonale rozczesuje włoski, nie zlepia ich, nie rozmazuje się, nie tworzy grudek.

Maybelline Lash Sensational Sky High – tusz maksymalnie wydłużający rzęsy, który dzięki szczoteczce w kształcie wieży pozwala precyzyjnie pokryć wszystkie włoski. Odżywcza formuła z ekstraktem z bambusa. Odpowiedni do wrażliwych oczu.

Podsumowanie

Tusz do rzęs dla wrażliwych oczu jest niezbędny, jeśli obserwujesz u siebie swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie, obrzęk czy łzawienie oczu po nałożeniu „tradycyjnych” kosmetyków do malowania.

Jak wybrać najlepszy tusz dla moich wrażliwych oczu? Czytaj uważnie etykiety wybierając hipoalergiczne maskary testowane pod kontrolą okulistów. Są pozbawione substancji najczęściej uczulających i podrażniających, dzięki czemu ryzyko niepożądanych działań jest naprawdę bardzo małe. Nowoczesne tusze Maybelline przeznaczone do oczu wrażliwych zapewniają jednocześnie dodatkowe korzyści, np. maksymalne pogrubienie czy wydłużenie rzęs!