Kiedy możemy powiedzieć, że podkład do twarzy jest wegański?

WSZYSTKIE

Weganie nie spożywają nie tylko mięsa, ale też żadnych składników pochodzących od zwierząt, takich jak jajka, ser, mleko czy miód. Wegańskie kosmetyki wpisują się w tę filozofię, zdobywając coraz większą popularność wśród osób świadomych ekologicznie. Trend ten obejmuje nie tylko pielęgnację, ale także makijaż! Czym są podkłady „eco-friendly” i czy każdy wegański podkład jest w 100% naturalny? Wyjaśniamy!

Co oznacza kosmetyk wegański?

Weganizm to styl życia, który wyklucza wszystko, co jest pochodzenia zwierzęcego: nie tylko pożywienie, ale też ubrania (np. skórzane, jedwabne, wełniane), dodatki czy kosmetyki (np. na bazie wosku pszczelego lub miodu). W dużej mierze weganizm dotyczy diety, ponieważ to w produkcji jedzenia zwierzęta są eksploatowane najbardziej. Weganie rezygnują ze spożywania nie tylko mięsa, ale także z innych produktów, które są wytwarzane przy wykorzystaniu zwierząt, takich jak: nabiał (w tym jajka) czy miód. Zwierzęta nie mogą brać też udziału w jakimkolwiek etapie produkcji.

Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej i rosnącą liczbą wegan na świecie, także coraz więcej firm kosmetycznych wytwarza produkty „eco-friendly”. Wegańskie kosmetyki nie są testowane na zwierzętach, nie zawierają żadnych składników pochodzenia zwierzęcego (także takich jak miód czy jedwab), zwierzęta nie mogą też wykorzystywane na żadnym etapie ich produkcji.

Jak wybrać wegański podkład lub inny produkt do makijażu? Dobre marki raczej nie pozwolą sobie na umieszczeniu na opakowaniu informacji „vegan”, jeśli produkt rzeczywiście w 100% nie spełnia warunków weganizmu. Najlepiej jest szukać certyfikatów potwierdzających, że tak właśnie jest – do najpopularniejszych należą: V-Mark, V-Label, Vegan Society, Leaping Bunny, Cosmebio, OK!, Ecocert, V (symbol Fundacji Viva!). Często też możesz spotkać się ze znakami informującymi, że ani kosmetyki, ani żadne składniki w nich zawarte nie były testowane na zwierzętach – najbardziej popularnym i rozpoznawalnym oznaczeniem jest PETA Cruelty-Free. Firmy otrzymujące takie oznaczenie nie mogą też sprzedawać swoich kosmetyków w krajach, w których testy na zwierzętach są wymagane prawnie, np. w Chinach.

W Unii Europejskiej istnieje zakaz testowania na zwierzętach, ale warto szukać takiego oznaczenia, jeśli robisz zakupy online poza Unią.

Produkty wegańskie powinny też być sprzedawane w opakowaniach wytwarzanych bez udziału składników pozyskiwanych ze zwierząt. W większości przypadków są one tworzone w trosce o środowisko, a więc ze składników pozyskiwanych w recyklingu oraz poddawanych recyklingowi po użyciu.

Wegański podkład, czyli jaki?

Wegańskie podkłady zawierają w swoim składzie głównie składniki roślinne i mineralne, oraz – podobnie jak podkłady naturalne – są pozbawione pochodnych ropy naftowej, olejów mineralnych, PEG-ów, parabenów, sztucznych substancji zapachowych i barwników.

Co to daje?

Zyskujesz wszystkie korzyści, jakie oferują konwencjonalne podkłady: krycie niedoskonałości, właściwości pielęgnacyjne, matowe wykończenie itp. To mit, że podkłady wegańskie mniej kryją, krócej się trzymają, trudniej je rozprowadzić. Na rynku istnieje wiele substancji pochodzenia roślinnego (oleje, naturalne woski, ekstrakty roślinne) oraz mineralnego (tlenek cynku, mika, glinki), które doskonale zastępują odzwierzęce składniki i stanowią dla nich alternatywę. Dzięki nim wegański podkład nie będzie się różnił w swoim zasadniczym działaniu od konwencjonalnego.

Z drugiej strony masz świadomość, że dbasz o dobro zwierząt i szerzej – całej planety. Hodowla zwierząt stanowi bowiem znaczący procent całkowitej emisji gazów cieplarnianych, przyczyniając się do pogłębienia kryzysu klimatycznego. Wybierając wegański podkład do twarzy masz więc poczucie, że robisz coś dla planety i ludzkości – ekolodzy podkreślający, że każdy, nawet najmniejszy krok jest ważny.

Wegańskie kosmetyki nie zawierają też chemicznych składników, nieprzyjaznych naszej skórze, takich jak pochodnych ropy naftowej czy PEG-ów. Są natomiast bogate w naturalne oleje, wody, wyciągi z różnych roślin, algi czy minerały, dzięki czemu są bezpieczniejsze dla wrażliwej skóry i możesz mieć pewność, że nakładasz na nią to, co dla niej najlepsze, a na pewno najmniej szkodliwe.

Podkład wegański – jakie składniki?

Do składników pochodzenia zwierzęcego najczęściej stosowanych w kosmetykach należą:

- mleczko pszczele,

- wosk pszczeli – często stosowany w pomadkach, balsamach, środkach do włosów,

- produkty mleczne,

- cysteina – pozyskiwana z keratyny znajdującej się we włosach i rogach,

- propolis – pochodzi z gruczołu woskowego pszczół,

- cholesterol – często pozyskiwany z tłuszczów zwierzęcych,

- chityna – w kosmetykach do włosów,

- gliceryna – produkt uboczny produkcji mydła z łoju wołowego,

- guanina – pigment z rybich łusek,

- jedwab – z kokonów jedwabników, często dodawany do kremów i podkładów ze względu na właściwości zmiękczające,

- karmin – barwnik pozyskiwany z owadów (czerwców kaktusowych),

- śluz ślimaka – popularny w kremach do twarzy,

- keratyna – produkowana ze sproszkowanych rogów lub kopyt, ptasich pazurów lub wełny owczej (często stosowana w produktach do paznokci i włosów), 

- witamina A – z jaj lub rybiej wątroby,

- kwas hialuronowy – kiedyś pozyskiwany z kogucich grzebienie, obecnie coraz częściej z fermentacji bakterii,

- kwas stearynowy – baza dla wielu kremów i maści, pozyskiwany z żołądków świń,

- kolagen – z rybiej skóry, kości świń lub krów,

- lanolina – z wydzieliny gruczołów łojowych owiec,

- elastyna – ze ścięgien karku bydła.

Jeśli jesteś weganką, tych substancji powinnaś unikać i nie znajdziesz ich w kosmetykach oznaczonych jako „vegan”.

Wegański podkład będzie natomiast zawierać ekstrakty i składniki pochodzenia roślinnego lub mineralnego, które stanowią dla tych odzwierzęcych naturalne zamienniki o podobnym działaniu, np.

- cholesterol > sterole roślinne,

- elastyna > proteiny z soi i pszenicy,

- gliceryna > z olejów i tłuszczów roślinnych,

- karmin > z buraków,

- kolagen > z alg morskich,

- guanina > mika itp.

Czy wegańskie podkłady są naturalne?

Często mylone są wegańskie kosmetyki z naturalnymi bądź organicznymi. Tymczasem produkt wegański nie musi być w 100% naturalny (może też zawierać składniki pozyskiwane syntetycznie w laboratorium) i odwrotnie – produkt naturalny niekoniecznie będzie wegański. Nie każdy też kosmetyk naturalny będzie organiczny.

Wyjaśnijmy:

Kosmetyki naturalne – min. 95% surowców musi być naturalnych lub pochodzenia naturalnego, min. 10% surowców i min. 50% substancji roślinnych musi być certyfikowane jako organiczne (wg EcoCert).

Kosmetyki organiczne – powinny zawierać min. 95% surowców naturalnych lub pochodzenia naturalnego, min. 10% surowców i min. 95% substancji roślinnych musi być certyfikowane jako organiczne (wg EcoCert).

Wegańskie kosmetyki – nie zawierają składników odzwierzęcych (zwierzęta nie są też wykorzystywane na żadnym etapie produkcji), nie są testowane na zwierzętach.

Zwykle jednak certyfikowane podkłady wegańskie bazują w większości na składnikach roślinnych i mineralnych – nawet jeśli nie stanowią one 100% ich składu, możesz mieć pewność, że są pozbawione szkodliwych, toksycznych i niebezpiecznych substancji, mogących mieć działanie podrażniające na skórę.

Wegańskie marki są produkowane zarówno przez niszowe marki, jak i producentów masowych, konwencjonalnych kosmetyków do makijażu. Dzięki temu nie muszą być drogie i na drogeryjnych półkach znajdziesz wiele bardzo dobrych wegańskich podkładów w atrakcyjnych cenach.

Wegański podkład – jaki wybrać?

Wszystko zależy, od tego jaką masz cerę i jakiego podkładu potrzebujesz.

Wegański podkład nawilżający – zwykle produkty tego typu mają lekką konsystencję fluidu, są idealne do skóry suchej lub okresowo odwodnionej, np. pod wpływem czynników zewnętrznych, która ma tendencję do łuszczenia się suchych skórek.

Krem BB o wegańskim składzie – może zastąpić wegański podkład, jeśli twoja skóra nie wymaga mocnego krycia. Zapewnia naturalny efekt, idealnie wyrównuje koloryt, pielęgnuje cerę.

Wegański podkład w kremie – dostępny w formie kremowego fluidu lub kompaktu, zapewnia mocne krycie i działanie odżywcze, nie tworzy efektu maski. Dobry do skóry suchej i normalnej z przebarwieniami czy naczynkami.

Wegański podkład mineralny – najczęściej jest to puder, który doskonale maskuje wszystkie niedoskonałości, a jednocześnie zapobiega przetłuszczaniu i świeceniu się skóry mieszanej i tłustej. Obok wegańskiego sypkiego podkładu znajdziesz też mineralny puder – wyglądają podobnie, ale mają różne zastosowanie ze względu na stopień krycia i przylegania do skóry.

Wegańskie podkłady – dla kogo?

Wegańskie podkłady sprawdzą się zarówno w makijażu dziennym, jak i wieczorowym, przy różnych typach cery. Wszystko zależy od tego, jaki podkład wybierzesz. Na pewno to idealny kosmetyk dla weganek oraz wszystkich osób, które chcą w jakiś sposób ograniczyć „konsumpcję” zwierząt, nie tylko w codziennym pożywieniu, ale też w innych dziedzinach życia. Możesz też myśleć o podkładach wegańskich jak o… trendzie, czemu nie? Wiele influencerek i celebrytek sięga po takie kosmetyki, czyniąc swój codzienny makijaż bardziej eco-friendly.  

Wegański podkład – podsumowanie

Kosmetyki „vegan” coraz częściej są wybierane nie tylko przez weganki, ale też osoby, które po prostu mieć większy i bardziej świadomy wpływ na ekologię i przyszłość planety. Wiele z dziewczyn sięga po nie z ciekawości, inne – dlatego, że to trendy. A jeszcze inne, bo szukają niepodrażniających, jak najbardziej naturalnych, bezpiecznych dla skóry produktów do makijażu – bez składników pochodzenia zwierzęcego i bez nieprzyjaznej „chemii”.

Co ważne, kosmetyki wegańskie są tak samo skuteczne jak te konwencjonalne – odpowiadając na potrzeby różnych rodzajów skóry i zapewniając krycie od lekkiego, przez średnie, aż po mocne. Wszystko zależy od tego, jaki podkład wybierzesz. Bardzo często podkłady wegańskie będą mieć skład mineralny (cieszące się coraz większą popularnością sypkie i płynne podkłady mineralne) lub roślinny. Dzięki temu możesz liczyć na dodatkowe właściwości pielęgnacyjne.

Warto też podkreślić, że choć początkowo wegańskie podkłady były rzadko spotykane i produkowane przez niszowe marki, dziś takie kosmetyki ma w swojej ofercie wielu producentów marek drogeryjnych. Dzięki temu możesz wypróbować wegański podkład w doskonałej jakości i atrakcyjnej cenie!

Ups, wygląda na to, że nie jesteś zalogowany! Proszę Lub stwórz konto.